Biała wstążka w proteście – stop przemocy

22 listopada 2011r. | Drukuj

Gdynia po raz trzeci uczestniczyć będzie w największej na świecie akcji piętnującej przemoc mężczyzn wobec kobiet. W piątek w mieście rozpoczyna się kampania „Biała Wstążka”, która potrwa do 10 grudnia.

Uroczysta inauguracja odbędzie się w piątek w Zespole Szkół Technicznych, który wraz z  MOPS-em jest organizatorem kampanii w Gdyni. Między 25 listopada a 9 grudnia uczniowie i nauczyciele z ZST w różnych punktach miasta m.in. na ulicach Śródmieścia, w centrach handlowych, w Urzędzie Miasta, przed gmachem Sądu Rejonowego, w MOPS-ie, klubach studenckich, w pojazdach komunikacji miejskiej i zakładach pracy będą rozdawali ulotki, plakaty i przypinali przechodniom symbole kampanii, czyli białe wstążki.

fot MOPS Gdynia: Rugbyści Arki Gdynia podczas pierwszej akcji w 2009r.

W dniach 28 listopada-8 grudnia w wybranych gdyńskich szkołach odbędą się warsztaty dotyczące rozwiązywania konfliktów. Poprowadzą je uczniowie oraz psycholog i pedagog z ZST, przy wsparciu specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3.

 Na 28 listopada, o godz. 12.00, zaplanowano pokaz filmu „Stop przemocy wobec kobiet” dla uczniów gdyńskich szkół. Projekcja odbędzie się w Zespole Szkół Technicznych. Na terenie placówki odbędą się także dwa międzyszkolne turnieje sportowe pod hasłem „Stop przemocy – walcz i zwyciężaj” (30 listopada, godz. 9.00 – siatkówka; 7 grudnia, godz. 9.00 – tenis stołowy).

Kampania zakończy się 9 grudnia konferencją „Drabiny do pierwszego nieba” w Multikinie w Gdyni (godz. 10.00-14.00), która podsumuje roczne działania realizujące cele Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie. W spotkaniu wezmą udział m.in. członkowie Gdyńskiego Zespołu Interdyscyplinarnego (pracownicy MOPS, policji, straży miejskiej, kuratorzy, pedagodzy, psychologowie), przedstawiciele organizacji pozarządowych, placówek specjalistycznych, sądu i prokuratury rejonowej.

Co to jest kampania „Biała Wstążka”?

Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.

Jak to się zaczęło ?

Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 r., kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ – jak tłumaczył – to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 r., kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W ciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

Po co nosić białą wstążkę?

Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.


Opublikowano w: GdyniaTrójmiastoWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz