Niezwykłe odkrycie w bałtyckim bursztynie [WIDEO]

19 listopada 2011r. | Drukuj

Naukowcom z uniwersytetu w Manchesterze udało się zrekonstruować w trzech wymiarach wygląd maleńkiego roztocza sprzed 50 milionów lat, zatopionego w bałtyckim bursztynie – informuje serwis BBC News.

Roztocza mierzącego zaledwie 170 mikrometrów (milionowych części metra) znaleziono na ciele pająka, zatopionego w bryłce bursztynu. Bez mikroskopu trudno go w ogóle dostrzec. To najmniejsza skamieniałość stawonoga, jaką kiedykolwiek znaleziono.

fot. University of Manchester

Naukowcy posłużyli się metodą tomografii komputerowej, by na podstawie zdjęć poszczególnych warstw skamieniałości uzyskać trójwymiarową rekonstrukcję. Analiza szczegółów zasłoniętych przez ciało pająka pozwoliła dokładnie zidentyfikować roztocza, który jest najstarszym znanym członkiem rodziny Histiostomatidae.

fot. University of Manchester

Metoda użyta przez specjalistów z Manchesteru może pozwolić na dokładniejsze zbadanie także innych przedstawicieli fauny i flory zatopionych w żywicy pradawnych drzew. Dzięki bursztynowi okazy te często zachowały się w niemal idealnym stanie. Jednak bryłki bursztynu, w których jest więcej niż jeden stawonóg występują bardzo rzadko. Odkrycie roztoczą będącego „pasażerem na gapę” pająka było przypadkiem wyjątkowym.

Wizualizacja: University of Manchester

 


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz