X rocznica kaszubskich mszy w Baninie

18 listopada 2011r. | Drukuj

Dokładnie 25 listopada 2001 roku odbyła się w Baninie pierwsza msza święta z liturgią w języku kaszubskim. Wówczas ks. proboszcz Roman Janczak mówił: – Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Jak pokazał czas, nie było w tym stwierdzeniu ani krzty przesady.

fot. diecezja.gda.pl

W ciągu dziesięciu lat organizowania mszy z kaszubską liturgią, na tym podłożu, zrodziło się wiele znakomitych inicjatyw. Do najważniejszych należą: fundacja i poświęcenie obrazu Sługi Bożego Bpa Konstantyna Dominika, organizacja Kaszubskich Pielgrzymek do Królowej Kaszub w Sianowie (w przyszłym roku odbędzie się X pielgrzymka), ufundowanie i poświęcenie feretronu św. Michała – patrona pierwszego kościoła w Baninie, zbudowanie i poświęcenie obelisku pamięci ks. prał. Józefa Bigusa, poświęcenie sztandaru ZKP w Baninie, organizacja dożynek i corocznych Festynów Kaszubskich, organizowanie Dróg Krzyżowych po kaszubsku. Ponadto w związku z mszami kaszubskimi odbyło się wiele spotkań z wybitnymi osobistościami, jak np. ks. prof. Janem Perszonem, prof. Jerzym Apanowiczem, Eugeniuszem Gołąbkiem i innymi. Występowały na nich także różne, znane w regionie, grupy wokalno – muzyczne.

W związku z X rocznicą celebracji mszy z kaszubską liturgią, 27 listopada br. o godz. 10.30, odbędzie się uroczysta msza święta jubileuszowa z udziałem sztandarów Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Oprawę muzyczną zapewni chór „Chòranka”. Odprawią ją miejscowi kapłani.

(ep)


Opublikowano w: KartuzyRodnô Zemia
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz