Skąd ten sum w Bałtyku? Naukowcy się głowią

17 listopada 2011r. | Drukuj

Niedawno rybacy z Kołobrzegu złowili na Bałtyku jesiotry, a teraz kuter z Helu złowił w morzu słodkowodnego suma. Zdaniem ichtiologów to niezwykle interesujące odkrycia.

fot. hel.uniw.gda.pl

Jak informuje Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, kuter Hel-125, łowiąc szproty w rejonie helskiego cypla złapał młodego, suma (Silurus glanis). Ta typowo słodkowodna ryba przeżyła wszystkie pokładowe operacje wynikające z wybierania włoka i dzięki troskliwej opiece załogi trafiła do Stacji Morskiej IOUG.  Sum ma 47 cm długości, a złowiony został na głębokości 25-45 m  włokiem pelagicznym.

Złowiony okaz ulokowano w dużym basenie z naturalną wodą bałtycką. Ichtiolodzy obserwują jego stan oraz możliwości adaptacyjne do lokalnego zasolenia. – Jak wskazują  mapy prądów ekohydrodynamicznego modelu Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, dzień wcześniej mieliśmy do czynienia z ruchem mas wodnych skierowanych od strony zachodnich ujść Wisły ku północy. Mogło to być główną przyczyną dotarcia młodego suma aż w rejon końca Półwyspu Helskiego – mówi prof. Krzysztof  Skóra ze Stacji Morskiej IOUG.

To drugi okaz tego gatunku w kolekcji ichtiologicznej Stacji Morskiej. Pierwszy został złowiony w Zatoce Puckiej w końcu maja 1999 roku. Wcześniej gatunek ten, jako zaobserwowany u brzegów naszego morza, był wymieniany w badaniach z lat 20 ubiegłego wieku.

Kilkanaście dni temu rybacy z Kołobrzegu złowili w Bałtyku kilka okazałych jesiotrów, które po wyjęciu z sieci wypuścili na wolność.

fot. miastokolobrzeg.pl: Rybak z Kołobrzegu złowił i wypuścił tego jesiotra


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz