Plaga myszy na Kaszubach

12 listopada 2010r. | Drukuj

Mysz domowa właśnie wybiera się do… naszego domu. Zazwyczaj po pierwszych przymrozkach w listopadzie przenosi się do zabudowań. W tym roku  myszy pojawiło się więcej niż zwykle. Kaszubi mówią już o pladze.

Fot.: Mysz domowa

W  stodołach, spichlerzach i domach w powiecie bytowskim pojawiły się tysiące gryzoni, których nikt nie jest w stanie wyplenić. Powodem może być sprzyjająca rozrodowi myszy pogoda – gorące lato, łagodna jesień, a co za tym idzie – dostatek pokarmu. – Innym powodem może być zmniejszająca się liczba kotów oraz ich sterylizacja, bo wysterylizowane koty nie dość, że się nie rozmnażają, to jeszcze są leniwe – mówi gospodarz z Parchowa.

Mysz jest wszystkożerna –  zjada pokarm roślinny i zwierzęcy. Jest pospolitym szkodnikiem w stogach, w stodołach, przechowalniach i domach. Żywi się owadami, ziarnem zbóż, kukurydzy, warzywami, owocami, zapasami żywności w magazynach i spiżarniach. Nie gromadzi zapasów, dlatego występuje w miejscach bogatych w pokarm.

Fot. GK. Wysterylizowane koty nie łapią myszy

Ciąża myszy trwa 19-21 dni. Samica rodzi 7-10 razy w ciągu roku  po 4-16 młodych (!). Myszy osiągają dojrzałość płciową w wieku 2-3 miesięcy. W domach, zakładach przemysłowych i magazynach rozród myszy domowej trwa cały rok. Mysz  żyje do 2 lat, ale najczęściej 9-12 miesięcy.


Opublikowano w: BytówKartuzyWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz