Wielki koncert na stulecie urodzin ks. Ormińskiego

09 listopada 2011r. | Drukuj

W Rumi odbędzie się wielki koncert upamiętniający  księdza Stanisława Ormińskiego.  Zgromadzi  on artystów, którzy za cel postawili sobie rozpowszechnienie twórczości utalentowanego Salezjanina w setną rocznicę jego urodzin.

mat. prasowe

Koncert odbędzie się 26 listopada o godzinie 19:00. w Parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi Organizatorami wydarzenia jest Urząd Miejski w Rumi, Inspektoria Salezjańska w Pile, Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych oraz Stowarzyszenie Chór „Lira” im. ks. Stanisława Ormińskiego, który swoją pracę z chórem rozpoczął w 1961 roku i opiekował się przez kolejne 26 lat. Upamiętniający koncert uświetni występ Chóru „Lira” z udziałem solistów, Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonia Nordica oraz młodzieży z Chóru Szkolnego Ergo Cantemus z Gimnazjum nr 1 w Rumi pod dyrekcją Beaty Awsiukiewicz. 26 listopada zabrzmi „Msza g-dur” Franza Petera Schuberta. Usłyszeć będzie można przepiękne partie solistów, a orkiestra kameralna wspólnie z chórem dopełniają swoim wykonaniem wspaniałe dzieło. Koncert adresowany jest w szczególności do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i liceów ogólnokształcących, oraz mieszkańców Rumi. Chór „Lira” zaprosi na uroczystość przedstawicieli rodziny ks. Stanisława  Ormińskiego z Poręby Górnej – miejsca urodzenia patrona chóru.

Ksiądz Stanisław Ormiński, salezjanin który żył i pracował w Rumi, znany był ze swojego zamiłowania do muzyki. Kapłan, dyrygent i kompozytor, m.in. autor „Apelu Jasnogórskiego”, dzisiejszym twórcom i miłośnikom muzyki religijnej kojarzy się z Międzynarodowym Festiwalem w Rumi, nazwanym jego imieniem.

Aresztowania i działalność w szeregach Armii Krajowej nie przeszkodziły księdzu Ormińskiemu w ukończeniu studiów muzycznych i prowadzeniu ponad stuosobowego chóru w salezjańskim kościele Świętej Rodziny na Powiślu. Był to jedyny chór działający regularnie w okupowanej Warszawie. W 1944 roku Stanisław Ormiński wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Wspierał walczących, oddawał ostatnią posługę umierającym, odprawiał msze dla ludności stolicy, doglądał rannych w szpitalach. W 1961 roku ksiądz Ormiński zamieszkał w Rumi, gdzie pozostał  aż do śmierci w 1987 roku. W parafii salezjańskiej w Rumi prowadził chór mieszany „Lira” (działający do dzisiaj i noszący jego imię), chór emerytek „Rumowia”, orkiestrę dętą i scholę dziecięcą przy kościele Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych.


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj takżeNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze