Wielki koncert na stulecie urodzin ks. Ormińskiego

09 listopada 2011r. | Drukuj

W Rumi odbędzie się wielki koncert upamiętniający  księdza Stanisława Ormińskiego.  Zgromadzi  on artystów, którzy za cel postawili sobie rozpowszechnienie twórczości utalentowanego Salezjanina w setną rocznicę jego urodzin.

mat. prasowe

Koncert odbędzie się 26 listopada o godzinie 19:00. w Parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi Organizatorami wydarzenia jest Urząd Miejski w Rumi, Inspektoria Salezjańska w Pile, Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych oraz Stowarzyszenie Chór „Lira” im. ks. Stanisława Ormińskiego, który swoją pracę z chórem rozpoczął w 1961 roku i opiekował się przez kolejne 26 lat. Upamiętniający koncert uświetni występ Chóru „Lira” z udziałem solistów, Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonia Nordica oraz młodzieży z Chóru Szkolnego Ergo Cantemus z Gimnazjum nr 1 w Rumi pod dyrekcją Beaty Awsiukiewicz. 26 listopada zabrzmi „Msza g-dur” Franza Petera Schuberta. Usłyszeć będzie można przepiękne partie solistów, a orkiestra kameralna wspólnie z chórem dopełniają swoim wykonaniem wspaniałe dzieło. Koncert adresowany jest w szczególności do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i liceów ogólnokształcących, oraz mieszkańców Rumi. Chór „Lira” zaprosi na uroczystość przedstawicieli rodziny ks. Stanisława  Ormińskiego z Poręby Górnej – miejsca urodzenia patrona chóru.

Ksiądz Stanisław Ormiński, salezjanin który żył i pracował w Rumi, znany był ze swojego zamiłowania do muzyki. Kapłan, dyrygent i kompozytor, m.in. autor „Apelu Jasnogórskiego”, dzisiejszym twórcom i miłośnikom muzyki religijnej kojarzy się z Międzynarodowym Festiwalem w Rumi, nazwanym jego imieniem.

Aresztowania i działalność w szeregach Armii Krajowej nie przeszkodziły księdzu Ormińskiemu w ukończeniu studiów muzycznych i prowadzeniu ponad stuosobowego chóru w salezjańskim kościele Świętej Rodziny na Powiślu. Był to jedyny chór działający regularnie w okupowanej Warszawie. W 1944 roku Stanisław Ormiński wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Wspierał walczących, oddawał ostatnią posługę umierającym, odprawiał msze dla ludności stolicy, doglądał rannych w szpitalach. W 1961 roku ksiądz Ormiński zamieszkał w Rumi, gdzie pozostał  aż do śmierci w 1987 roku. W parafii salezjańskiej w Rumi prowadził chór mieszany „Lira” (działający do dzisiaj i noszący jego imię), chór emerytek „Rumowia”, orkiestrę dętą i scholę dziecięcą przy kościele Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych.


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj takżeNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze