O losach galicyjskich emigrantów

02 listopada 2011r. | Drukuj

7 listopada (poniedziałek) w Miejskiej Informacji w Gdyni odbędzie się kolejne spotkanie autorskie z cyklu „Witryna Emigracji”. Jego gościem będzie Martin Pollack – austriacki pisarz, tłumacz i publicysta, który zaprezentuje swą najnowszą książkę „Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji”. Początek – godz. 18.00.

Martin Pollack / mat. prasowe

„Cesarz Ameryki” to fascynująca opowieść o wielkiej fali emigracji, która ruszyła z Galicji pod koniec XIX wieku, pchając w nieznane setki tysięcy Żydów, Rusinów, Słowaków i Polaków spragnionych lepszego życia. Trwające do 1918 roku masowe wyjazdy do USA i Brazylii były rozpaczliwą ucieczką przed nędzą, głodem i powołaniem do wojska, ale przede wszystkim – pielgrzymką do Ziemi Obiecanej. Do cudownej krainy obrosłej mitami, gdzie Statua Wolności jako królowa Polski otwiera szeroko ramiona na przyjęcie ukochanych Polaków i Rusinów, a cesarz Ameryki osobiście wyraża zgodę na osiedlenie się chłopów z Galicji.

„Delikatne mięso” to jedno z haseł użytych przez autora, by przedstawić ucieczkę nędzarzy z tej części Europy, doznających na swojej drodze oszustw, wyzysku, przemocy i upokorzeń. Jak zauważa Małgorzata Szejnert (autorka słynnej książki „Wyspa klucz”) praca Pollacka, to „książka o piorunującej aktualności, jeśli słuchamy wieści ze świata”.

Martin Pollack urodził się w 1944 r. w Bad Hall w Górnej Austrii. Tłumacz, eseista, publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 r. pracował jako redaktor i korespondent czasopisma „Der Spiegel”, obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m.in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). Polskim czytelnikom znane są jego książki „Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma”, „Ojcobójca. Przypadek Filipa Halmanna”, „Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu”, za którą otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS 2007, oraz zbiór reportaży „Dlaczego rozstrzelali Stanisławów”. W 2010 r. otrzymał Nagrodę im. Georga Dehio. W marcu 2011 r. odebrał Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz