Szklane domy na Molo Rybackim w Gdyni

31 października 2011r. | Drukuj

Nowoczesna architektura, szklane elewacje, budynki z widokiem na morze – tak ma wyglądać zabudowa na terenach należących do Dalmoru w centrum Gdyni. W Gdańsku ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję zabudowy Molo Rybackiego.  

fot. Arch-Deco: Zwycięska koncepcja zagospodarowania terenów Dalmoru

Do zamkniętego konkursu, którego organizatorem był Dalmor, wybrane zostały cztery firmy, w tym trzy z Trójmiasta. Zwyciężyła pracownia Arch-Deco z Gdyni. Jej architekci,  Michał Baryżewski i Zbigniew Reszka przedstawili pomysł, aby budynki zostały ustawione prostopadle do nabrzeży, a ich elewacje frontowe były poprowadzone skośnie. Dzięki temu z większości okien będzie widok na morze. Wokół Molo Rybackiego zaprojektowano ciąg pieszy, wyłączony dla ruchu kołowego. Auta poruszałyby się jedynie dwoma drogami, z każdej byłby zjazd do podziemnych parkingów. W porcie rybackim powstałaby nowa marina dla kilkuset jachtów.

fot. Wikipedia: Molo Rybackie w Gdyni

Projektanci zaproponowali tylko jeden budynek o wysokości Sea Towers (140 m), poza tym jeden budynek o wysokości 56 metrów i dwa 36-metrowe. Znajdą się w nich biura, handel i usługi – kawiarnie i restauracje, na wyższych piętrach będą również mieszkania. W planie zapisane jest także powstanie publicznych platform widokowych.
Wciąż nie wiadomo jednak kiedy rozpocznie się zagospodarowanie terenów Dalmoru, bo prywatyzacja firmy nie doszła do skutku. Na zaproszenie do negocjacji Ministerstwa Skarbu Państwa odpowiedział tylko gdyński Invest Komfort, którego ofertę oceniono jednak jako zbyt niską. Wcześniej inwestycją na Molo Rybackim zainteresowane było szwedzkie konsorcjum związane z koncernem IKEA.


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz