Wędkarze oskarżają rybaków o kłusownictwo

30 października 2011r. | Drukuj

Wędkarze oskarżają usteckich rybaków o kłusownictwo. Powodem konfliktu są trocie i łososie. Gdy ryby płyną w górę rzeki na tarło wędkarze nie mogą ich łapać w rzekach. W tym samym czasie rybacy rozstawiają jednak swoje sieci w pobliżu kanału portowego.

fot. gk

Każdego roku od 1-go października do końca grudnia z powodu tarła troci i łososi obowiązuje zakaz łowienia tych gatunków ryb w pomorskich rzekach. W czasie,  gdy wędkarze ryby chronią, zakazem nie przejmują się rybacy, którym wolno łowić ryby na Bałtyku. – Zgodnie z prawem rybackie sieci muszą być oddalone od wejścia do portu co najmniej cztery  mile morskie. Wystarczy jednak krótka wyprawa w morze, aby przekonać się, że nie wszyscy przepisy respektują – mówi Teodor Rudnik, prezes Polskiego Związku Wędkarskiego w Słupsku.

Przyłapani na kłusownictwie rybacy najczęściej bronią się na dwa sposoby. Jedni zrzucają winę na siły natury, a dokładnie wiatr, który zepchnął ich sieci w niedozwolone miejsce.  Inni przyznają, że siatki rozstawili. Jednak tego, że wpadną w nie łososie już się nie spodziewali.  Zdaniem wędkarzy kłusownictwo rybaków doprowadziło się znacznego zmniejszenia się populacji troci i łososi w pomorskich rzekach. Dlatego

Polski Związek Wędkarski zwrócił się już do ministra rolnictwa aby wprowadził ten sam termin zakazu połowu troci i łososi zarówno dla wędkarzy jak i rybaków. PZW chce także aby inspektorzy rybołówstwa kontrolowali rybaków nie tylko w porcie ale także miejsca gdzie rozstawiają swoje sieci.


Opublikowano w: LęborkSłupskWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze