79 tys. zł za represje w stanie wojennym

28 października 2011r. | Drukuj

Sąd okręgowy w Słupsku przyznał działaczowi związkowemu niemal 79 tysięcy złotych zadośćuczynienia za prześladowania w końcowym okresie PRL. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który unieważnił przepis o maksymalnej kwocie odszkodowania w wysokości 25 tys. złotych.

fot. polishclub.org

Słupszczanin otrzymał pełną kwotę odszkodowania po złożeniu wniosku i uprawomocnieniu się wyroku w 2008r. Teraz powrócił do sprawy, domagając się ponad 900 tysięcy, za okres w którym władza uniemożliwiała mu znalezienie pracy. Sąd uznał, że internowanie działacza miało bezpośredni związek jedynie ze zwolnieniem go z biura projektowego przy budowie mleczarni w Kobylnicy. Uznano, że w skutek represji inżynier nie miał zatrudnienia przez 37 miesięcy za co przyznano mu prawie 79 tys.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z początku br. powoduje, że opozycjoniści, którzy doświadczyli więcej niż jednej represji (aresztowanie, niesłuszne skazanie, internowanie, zatrzymanie, wydalenie za granicę) mogą złożyć do sądu wniosek o wznowienie postępowania w swojej sprawie i domagać się odszkodowań oraz zadośćuczynień za każdą represję z osobna. Kwota pozostaje w gestii sądu, który rozpatruje sprawę i musi ustalić jakie szkody poniósł represjonowany.


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz