Więcej dorszy, mniej łososi

23 września 2010r. | Drukuj

Komisja Europejska chce niebawem o 15% zwiększyć limit połowu dorszy na Bałtyku. Niestety to jedyna dobra wiadomość dla naszych rybaków. KE planuje bowiem znacznie ograniczyć połowy śledzi, szprotów i łososi.

W tym roku rybacy ze wszystkich nadbałtyckich krajów mogli wyłowić blisko 69 tysięcy ton dorszy. Komisja Europejska chce, aby w 2011 roku do podziału było prawie 78 tysięcy ton dorszy. Powodem są coraz większe zasoby dorszy w Bałtyku. Zdaniem unijnych komisarzy przyczyniło się do tego znaczne ograniczenie połowów w ostatnich latach i restrykcyjne kontrole. Polscy rybacy, którzy od dawna wnioskowali o zwiększenie limitów połowowych dorszy, twierdzą, że 15 % to za mało. Nasi armatorzy wspólnie z rybakami ze Skandynawii chcą aby na Bałtyku całkowicie zniesiono roczne limity połowowe.

fot. archiwum

– To ciągle za mało, bo nasze potrzeby to nie 15, a 500%. O tyle powinni podnieść limity – mówi wzburzony Grzegorz Hałubek, armator z Ustki.

Plany zwiększenia limitów połowowych dorszy, ucieszyły jednak prezesa usteckiej Aukcji Rybnej. – Dla nas każda ilość dorszy jest zadowalająca, bo daje nam możliwość przerobu, a więc pracy – mówi Jerzy Kołakowski.

Znacznie więcej zmartwień mają armatorzy zajmujący się połowem śledzi i szprotów. Unia chce aż o trzydzieści procent zmniejszyć limity połowowe ryb pelagicznych. Ograniczenie połowów dotknie też rybaków łososiowych. Z powodu znacznego zmniejszenia populacji tych ryb w Bałtyku, Komisja chce w przyszłym roku ograniczyć limit połowu łososi o 15 %. Propozycjami Komisji Europejskiej zajmie się za kilka dni unijna Rada do Spraw Rybołówstwa.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze