Sopot uhonoruje Krzysztofa Komedę

27 października 2011r. | Drukuj

Miasto Sopot postanowiło uhonorować  wybitnego artystę Krzysztofa  Komedę, nadając jego imię jednej z alejek w Parku Północnym. Muzyk swoją karierę rozpoczął własnie w Trójmieście.

fot. archiwum

Miasto Sopot postanowiło w ten sposób uhonorować tego kompozytora i pianistę jazzowego z okazji przypadającej na ten rok jego 80 rocznicy urodzin. Komeda był jednym z prekursorów Polskiej muzyki jazzowej. Jego kariera na dobre rozpoczęła się właśnie w Sopocie, w trakcie festiwalu jazzowego w 1956 r., gdzie wystąpił wespół z Jerzym Grzewińskim. W tym samym roku przybrał pseudonim sceniczny „ Komeda” oraz założył wraz z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Jerzym Milanem- słynny zespól Komeda Sextet, a w dalszych etapach kariery Komeda Quintet i Komeda Quartet.. Rok później ponowie pojawił się w Sopocie na występie określanym przez wielu krytyków jako przełomowy dla polskiej kultury w okresie odwilży październikowej.

W początkach lat 60 rozpoczęła się Jego przygoda z muzyka filmową. Do najsłynniejszych jego osiągnięć na tym polu należy uznać skomponowanie ścieżki do obrazu Romana Polańskiego „ Nóź w wodzie” oraz przede wszystkim słynna kołysankę z filmu „ Dziecko Rosemary”. Twórczość „ Chopina Polskiego Jazzu”-jak często określa się tego artystę, stała się inspiracją dla wielu krajowych i zagranicznych muzyków, pomagając również Sopockiemu festiwalowi w zbudowaniu pozycji symbolu zmian dokonanych w rodzimej muzyce w trudnych czasach komunizmu.

Uroczystość nadania imienia K. Komedy alejce ciągnącej się od Alei im. Agnieszki Osieckiej wzdłuż ulicy Powstańców Warszawskich w Parku Północnym, odbędzie się w sobotę, 29 października br. o godzinie 12.00.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz