Bity ze strądu – kaszubskie zwyczaje na Helu

19 października 2011r. | Drukuj

Stowarzyszenie „Alternatywny Cypel” rozpoczyna dzisiaj nowy projekt, który ożywi kaszubskie tradycje zbierania „darów morza”.  To okazja do aktywnego spędzenia czasu, spacerów po plaży i przyjemnej nauki historii regionu.

fot. Flickr / abacusengine

– Bity ze strądu to przedsięwzięcie nawiązujące do dawnej kaszubskiej tradycji zbierania po sztormie przedmiotów („bit”) z plaży. Zbierano w ten sposób przedmioty z rozbitych żaglowców czy statków handlowych, ale i naturalne dary dane przez morze jak bursztyn – mówią o swojej akcji organizatorzy.

Przed wypadem na plażę, w siedzibie Stowarzyszenia odbędą się spotkania, dzięki którym uczestnicy dowiedzą się więcej jak szukać i czego w trakcie spacerów nad morzem. Następnie stworzona grupa rozpocznie regularne spacery po plaży odbywające się co kilkanaście dni, a także spacery tuż po sztormie.

– Na koniec z zebranych, zakonserwowanych i opisanych znalezisk stworzona zostanie wystawa tematyczna, której wernisaż planujemy na wiosnę lub lato 2012 roku – dodają organizatorzy.

Spotkania organizacyjno-informacyjne odbędą się 19 i 26 października oraz 2 listopada, zawsze o godzinie 17:00 w siedzibie Stowarzyszenia. Więcej informacji  pod adresem [email protected]
oraz na blogu stowarzyszenia www.alternatywnycypel.blox.pl. Akcja nie jest finansowana z środków publicznych lub komercyjnych – wyłącznie dla dobrej zabawy.

mat. organizatorów


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
 1. Alternatywny Cypel pisze:

  Nie „Aktywny Cypel” a Stowarzyszenie ALTERNATYWNY CYPEL :)

  pozdrawiam

 2. Alternatywny Cypel pisze:

  Udało się, dzięki za zainteresowanie.

  Wciąż jednak mamy nadzieję, że na kolejne spotkania pojawią się kolejni chętni.

  Relacja z pierwszego spotkania:
  http://alternatywnycypel.blox.pl

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz