Kto będzie płacił za oświetlenie obwodnic?

18 października 2011r. | Drukuj

Władze Gdyni i Gdańska pójdą w ślady gminy wiejskiej Słupsk i nie będą finansować oświetlenia trójmiejskiej obwodnicy. Wójt Mariusz Chmiel odmówił już wnoszenia opłat za energię, a sąd w Słupsku podzielił jego stanowisko.

fot. gk

Po kilkumiesięcznej wojnie pomiędzy gminą Słupsk i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku, Sąd Rejonowy w Słupsku rozstrzygnął spór o to kto ma płacić rachunki za oświetlenie obwodnicy miasta, która przebiega przez tereny kilku gmin. Pozew w tej sprawie skierowała GDDKiA, która żądała od gminy Słupsk  100 tysięcy złotych rocznie za oświetlenie części obwodnicy miasta. Jednak decyzją słupskiego Sądu Rejonowego gmina wiejska Słupsk nie musi płacić za oświetlenie ani grosza. Sąd uznał że samorząd ma obowiązek ponoszenia kosztów jedynie za oświetlenie dróg gminnych, których jest zarządcą, a w przypadku obwodnicy miasta zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

– Wyrok w tej sprawie jest precedensowy, bo dzięki niemu inne samorządy mają teraz argument, by na płacić rachunków za oświetlenie – mówi Mariusz Chmiel, wójt gminy Słupsk.  17-kilometrowa obwodnica Słupska przebiega przez teren trzech gmin. Jednak  drogowcy oceniają, że wyrok uruchomi całą lawinę podobnych sporów. Samorządy Gdańska i Gdyni czekają jedynie na uprawomocnienie się wyroku sądowego z procesu gmina wiejska Słupsk kontra gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz