Nowa Galeria Miejska na… słupach!

17 października 2011r. | Drukuj

We wtorek, 18 października o godz. 13.00 na Monciaku przy placu Konstytucji, odbędzie się oficjalne otwarcie Nowej Galerii Miejskiej w Sopocie, która w formie słupów informacyjnych pojawi się w przestrzeni miasta.

mat. prasowe

Galeria to efekt współpracy pomiędzy Urzędem Miasta a Autorską Pracownią Grafiki na gdańskiej ASP Jacka Staniszewskiego, sopockiego artysty i animatora sztuki. Ideą jest ekspozycja plakatów o tematyce społecznej. Ma to być miejsce, gdzie studenci, będą mogli się wypowiadać na nurtujące ich tematy, zachęcając mieszkańców, przechodniów do zastanowienia się nad poruszaną problematyką. Jak mówi pomysłodawca projektu – Jacek Staniszewski, galeria plakatu społecznego, która znajduje się w samym centrum miasta i sama wychodzi niejako do widza, ma olbrzymią siłę „rażenia”.

Także inni wykładowcy chcą namówić władze lokalne w Gdańsku i Gdyni do podobnej współpracy. Z pewnością inicjatywa ta umożliwi młodym artystom wypowiadanie się na forum publicznym. Pierwsza wystawa poruszała będzie problemy związane z tematyką antywojenną – cykl plakatów pt: „Wojna jest zła” pojawi się na słupie w formie wydruku wielkoformatowego. Dzięki temu za jakiś czas, będzie można raz jeszcze prześledzić efekt twórczości studentów we wnętrzach Państwowej Galerii Sztuki.

Przy okazji otwarcia nowej galerii miasto Sopot, pragnie ze swojej strony zachęcić mieszkańców do innego spojrzenia na temat reklamy w przestrzeni publicznej. Umiejscowienie galerii na słupie informacyjnym ma za zadanie pokazać, że reklama może być interesująca i estetyczna, niezależnie od tego, czy znajduje się ona na słupie ogłoszeniowym, czy na prywatnym domu, to oddziałuje ona na otaczający krajobraz. Dlatego tak ważne jest uświadomienie mieszkańcom, że wszyscy tworzymy przestrzeń publiczną poprzez najmniejszą choćby ingerencję w tkankę zewnętrzną miasta.

Projekt słupa przed Teatrem Atelier dla Off De Bicz.

W skład nowej Galerii Miejskiej weszły: słup na Placu Przyjaciół Sopotu, będący w dyspozycji Muzeum Miasta Sopotu, słup przed Teatrem Atelier dla Off De Bicz oraz słupy Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze