72. rocznica pierwszych wysiedleń gdynian

13 października 2011r. | Drukuj

W Gdyni odbędą się uroczystości upamiętniające bezprawne ograbienie z majątku i wygnanie przez Niemców z miasta dziesiątków tysięcy jego mieszkańców narodowości polskiej.

Niemcy rozpoczęli wysiedlenia 12 października 1939 roku. Mieszkańców wywożono z miasta najczęściej w godzinach rannych. Mieszkania pozostawiano otwarte z kluczami w zamkach, a powrót do nich uznawano za akt sabotażu, który karano śmiercią.

fot. archiwalna

W niedzielę (16 października) o godz. 12.30 w kościele NSPJ przy ul. Świętojańskiej w Gdyni rozpocznie się Msza św. w intencji wypędzonych gdynian – poległych w czasie II wojny, zamęczonych przez okupanta niemieckiego, cierpiących biedę i prześladowania na wygnaniu oraz tych, którzy niedawno od nas odeszli.

We wtorek (18 października) o godz. 12.00 na Placu Gdynian Wysiedlonych (przy skrzyżowaniu ulic Starowiejskiej i Dworcowej) w asyście Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej nastąpi odczytanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod Pomnik Gdynian Wysiedlonych przez Okupanta Niemieckiego w latach 1939-1945. W miejscu wyczekiwania Wysiedlonych na transport podczas przesiedleń w trakcie II wojnie światowej zostaną także złożone kwiaty i zapalone znicze.

Na uroczystości zapraszają: Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Stowarzyszenie Powiernictwo Polskie z siedzibą w Gdyni.


Opublikowano w: TrójmiastoWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. refleksja pisze:

    Szkoda, że panuje powszechne milczenie na temat systemowych wysiedleń Polaków z Gdyni, zorganizowanych w 1946 roku.
    Czytałem ostatnio archiwalne numery „Dziennika Bałtyckiego” z relacjami z wysiedlania „nierobotniczego” elementu z Gdyni.
    Czy polscy komuniści-emeryci nie wstydzą się tych wysiedleń?

Dodaj komentarz