Wieś chce kupić szkołę w mieście

13 października 2011r. | Drukuj

Gmina wiejska Ustka chce kupić od miasta Ustka szkołę. Gminie zależy jednak nie tylko na przejęciu budynku, ale także uczniów i nauczycieli. Wyraźnie zaskoczone propozycją władze kurortu rzuciły cenę zaporową – 20 mln  zł.

Złożona przez gminę wiejską Ustka oferta kupna miejskiej szkoły podstawowej to efekt kilkumiesięcznej wojny  między miastem i gminą. Władze Ustki zażądały od gminy, aby ta współfinansowała miejskie szkoły, ponieważ chodzą do nich także dzieci ze wsi. Roszczenia finansowe w wysokości 800 tysięcy złotych rozzłościły wiejskich samorządowców. Zamiast współfinansowania edukacji wiejskich dzieci, gmina zaproponowała, że kupi od miasta Szkołę Podstawową nr 2. Do tego przejmie ją razem z uczniami i nauczycielami.

fot. SP 2 w Ustce

Miasto nie zamierza jednak sprzedać podstawówki. Nieoficjalnie wiadomo, że budynki i działkę wyceniono na 20 mln zł. Zaporowa cena za szkołę, do której trzeba każdego roku dopłacać, nie odstraszyła jednak wiejskich samorządowców. Gmina w zamian za szkołę gotowa jest przekazać miastu kilka atrakcyjnych nieruchomości. Jednocześnie zapewnia, że po przejęciu szkoły będą mogły się w niej uczyć także dzieci z Ustki. Dodatkowo, w przeciwieństwie do miasta, gmina nie będzie żądać dofinansowania nauki miejskich dzieci.  Jeżeli gmina wiejska Ustka kupi od miasta działającą szkołę, będzie to pierwsza tego typy transakcja w kraju.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze