Ratujemy Rossę

09 listopada 2010r. | Drukuj

Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania w Słupsku wsparła renowację polskiego pomnika na cmentarzu  Rossa w Wilnie. Słynna nekropolia na Litwie jest od 250 lat  miejscem spoczynku najwybitniejszych Polaków.

Fot. D.Petrykowska/ Cmentarz Rossa w Wilnie

Cmentarz Rossa  to prawdziwa skarbnica pamiątek kultury polskiej w Wilnie. obok warszawskich Powązek i krakowskiego cmentarza Rakowickiego to najważniejsza polska nekropolia. Bezsprzecznie jest dziś także jedną z ważnych atrakcji turystycznych Wilna. Jednak wiele nagrobków jest w opłakanym stanie.  Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą już od kilku lat zabiega o pozyskanie funduszy na ich renowację. W tym roku odnowiono sześć pomników za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na odnowienie jednego z nich pieniądze  przekazała  WHSZ w Słupsku

– Część naszej kadry naukowej, to ludzie pochodzący z Wilna. Gdy podczas wycieczki na Litwę odwiedziliśmy Rossę, zobaczyliśmy jak wiele nagrobków jest w złym stanie. Chcieliśmy pomóc w odnowieniu choćby kilku z nich, a na razie udało nam się zebrać środki na renowację jednego  – mówi dr Antoni Szreder, rektor WHSZ, który z pochodzenia jest Kaszubem.  

Dzięki wsparciu słupskiej uczelni odnowiono pomnik Julii Kazimiery z Moszczyńskich Maciejewiczowej, która była założycielką szkoły handlowej w Wilnie i współzałożycielką słynnego wileńskiego gimnazjum żeńskiego im. Elizy Orzeszkowej.

Antoni Szreder deklaruje, że będzie prosił  słupskie instytucje i firmy, aby przyłączyły się  do akcji pomocy Społecznemu Komitetowi Opieki nad Starą Rossą w Wilnie.


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz