Wspominienie o Janie Goszu

07 października 2011r. | Drukuj

Dnia 18.09.2011r. odszedł nagle znany Sierakowiczanin Jan Gosz. Ten kaszubski działacz społeczny i rolnik-biznesmen był urodzony 8. kwietnia 1941r. na Kaszubach.

Od 16 listopada 1980r. był działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność Wiejska”. Działał nadal w NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, którą zarejestrowano 12 maja 1981r. Była ona największą organizacją gminną w byłym województwie gdańskim. Jan Gosz przewodniczył Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Sierakowicach. Bliskie były mu sprawy ożywienia życia kulturalnego w gminie Sierakowice. Jego dokumenty dotyczące „Solidarności” bardzo cenił prof. Eugeniusz Koko pisząc swój rozdział książki pt. „Dzieje Gminy Sierakowice” (2008).

Był On także prezesem Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Sierakowicach. Spółka w której był Zarządzie, poniosła dużą stratę. W pamięci ludzi, którzy go znali i z nim pracowali utrwalił się jako człowiek zasługujący na uznanie.

Na Jego pogrzeb przybył senator Kazimierz Kleina i inne znane osoby. Został On pożegnany przez orkiestrę, bliższych oraz dalszych krewnych i znajomych, a także dwa poczty sztandarowe w Sierakowicach. Mówił On po kaszubsku i po polsku, a trzeba dodać, że wsparł finansowo wydanie tłumaczenia na kaszubski fragmentów Biblii “Nauczanié w przëpowiôstkach. Wëjimk z Nowégo Testameńtu” (1989) oraz “Kaszëbskô Biblëjô Nowi Testament IV Ewanjelje” (1992). Jego grób jest w pobliżu kaplicy cmentarnej w Sierakowicach.

Składamy szczere wyrazy współczucia Rodzinie Zmarłego.

Nadesłał: Marian Jeliński

fot. sxc.hu


Opublikowano w: KartuzyRodnô Zemia
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz