Plac Pokoju w Lęborku sondują archeolodzy

21 września 2011r. | Drukuj

Archeolodzy poszukują pamiątek z przeszłości ukrytych pod ziemią w Lęborku. Na Placu Pokoju prowadzone są sondażowe prace archeologiczne, które pomogą im przygotować się do przyszłorocznych badań na całym obszarze centralnego rynku w mieście.

Plac Pokoju - początki XX w. / fot. ze zbiorów Lęborskiego Bractwa Historycznego

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy prowadzą badania w Lęborku, wykonali kilka prostokątnych wykopów. Wybierają z nich kolejne warstwy ziemi, w której mają nadzieję odnaleźć artefakty dawnego życia w mieście. Póki co natrafili na drewniane elementy zabudowań gospodarczych. Czym są znalezione przez nich belki, przekonamy się po przeprowadzeniu szczegółowych testów.

Osadnictwo na terenie Ziemi Lęborskiej sięga odległych czasów. Źródła wspominają wczesnośredniowieczną osadę wiejską Lewino, znajdującą się na północ od miasta. Początki wieku XIV przyniosły istotne zmiany. Lębork przejęli Krzyżacy, którzy stworzyli system fortyfikacji – mury i zamek. Ówczesny Lauenburg miał kształt kwadratu z centralnym placem – to na nim badacze szukają obecnie śladów przeszłości. W XV w. postawiono tutaj ratusz, rozebrany w roku 1874 i zastąpiony przez neogotycką budowlę wzniesioną w 1900r. W 1908 r. postawiono na lęborskim rynku pomnik wielkiego elektora Fryderyka Wilhelma, który stał do końca wojny.

Jak przebiegają prace można zobaczyć dzięki kamerze, z której obraz dostępny jest na stronie miejskiej www.lebork.pl.

fot. miejski monitoring


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz