Gigantyczna inwestycja gdańskiej Energi

20 września 2011r. | Drukuj

Energa zaczyna szukać wykonawców elektrowni węglowej w Ostrołęce. Chętne są firmy z Polski, Chin i Francji. Inwestycja ma kosztować 6 miliardów złotych.

fot. energa.pl: Wizualizacja nowego bloku C w Ostrołęce

Należąca do gdańskiej Energi elektrownia w Ostrołęce ogłosiła przetarg na budowę wartego około 6 miliardów zł opalanego węglem bloku o mocy 850-1100 MW. Inwestycja ma być realizowana jako project finance – powstanie spółka, która pokryje do 30 proc. kosztów budowy, a resztę pożyczy.

Chętnych do udziału w projekcie jest wielu.  – Analizujemy warunki udziału w przetargu, decyzję powinniśmy podjąć na początku października, mając na uwadze, że termin składania wniosków podany przez inwestora mija 18 listopada – powiedział PAP Mirosław Kowalik, dyrektor ds. sprzedaży w Alstom Power Polska.

Do konkursu prawdopodobnie stanie także chiński potentat Shanghai Electric Co. z poważnym atutem w postaci obietnicy finansowania z dużych banków chińskich. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych pięciu latach Polska będzie największym w Europie terenem budowy elektrowni opalanych węglem.

Obecnie na terenie budowy trwają prace związane z makroniwelacją terenu oraz budową infrastruktury, w tym połączeń drogowych, rurociągowych i kablowych nowego obiektu. PSE Operator SA kontynuuje zgodnie z harmonogramem prace związane z przyłączeniem nowego bloku do systemu elektroenergetycznego. Planowane oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na przełomie 2016 i 2017 r. , czyli w okresie, kiedy spodziewany jest w Polsce największy deficyt energii.

– Elektrownia będzie miała ogromne znaczenie dla miasta i regionu nie tylko ze względu na nowe miejsca pracy czy rozwój infrastruktury towarzyszącej. Praca elektrowni jest niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania systemu zasilania tego regionu kraju, ale przede wszystkim do zapewnienia bezpiecznego prowadzenia ruchu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – ocenia Roman Pionkowski, prezes spółki Elektrownia Ostrołęka, powołanej do budowy nowego bloku.

Nowa elektrownia ma produkować około 7,2 tys. GWh energii elektrycznej rocznie, czyli tyle ile zużywają miasta wielkości Krakowa czy Poznania.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze