Po mieście nie tylko autem

20 września 2011r. | Drukuj

Zamiast samochodu wybierz inny środek transportu, albo po prostu idź na piechotę – w ten sposób weźmiesz świadomy udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, który trwa od 16 do 22 września.

ETZT jest akcją ogólnoeuropejską, w której swój udział zgłosiło około 1930 miast z całej Europy. W Polsce 90 miast przyłączy się do kampanii. Jej celem jest uświadomienie Europejczykom szkodliwego wpływu samochodów osobowych na środowisko. Ma pokazać problemy nowoczesnego miasta, czyli szkodliwość zanieczyszczeń, hałasu i zbyt dużego natężenia ruchu wynikającego z nadużywania samochodu jako indywidualnego środka transportu w centrum miasta. Alternatywą dla samochodu jest między innymi komunikacja miejska czy rower. Wybór jednego z tych dwóch form przemieszczania usprawniłoby funkcjonowanie miasta. Kulminacją Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, która przypada na 22 września, jest Europejski Dzień bez Samochodu. W niektórych miejscowościach część ulic zostanie zamknięta dla samochodów osobowych. W tych miejscach odbędą się pikniki rodzinne i festyny.

fot. gk

Gdynia dla swoich mieszkańców przygotowała dzień z rowerem. Wszystko co jest związany z tym środkiem transportu od akrobacji rowerowych, pokazów mody rowerowej, przez paradę rowerową do pierwszych mistrzostw rowerowych amatorów w jeździe krótkodystansowej. Ponadto na festynie będzie można między innymi za darmo wypożyczyć rower, sprzedać, kupić, skorzystać z usług serwisowych.

Do akcji również przyłącza się Rumia, która w ten sam dzień, 18 września przygotowała wiele atrakcji. Start imprezy o 10:00 przy ulicy Mickiewicza 49 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W programie przewidziany jest XXVII „Bieg Pokoju”, również odbędzie się bieg dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych. Godzina 14 ta rozpocznie rowerowy przejazd przez Rumię. Co więcej dla uczestników czeka prelekcja zasad bezpiecznego poruszania się na rowerze, rowerowy tor przeszkód, znakowanie rowerów przed kradzieżą czy komputerowy test egzaminacyjny na prawo jazdy. Organizacją rumskiego ETZT zajęli się: Urząd Miasta w Rumi, MOSiR Rumia oraz Starostwo Powiatowe Wejherowo.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz