Kaszubi pod Wiedniem w Brzeźnie Szlacheckim

16 września 2011r. | Drukuj

Tłumy widzów przybędą w niedzielę do Brzeźna Szlacheckiego w gminie Lipnica na Odsiecz Wiedeńską. To plenerowe widowisko poświęcone walce Kaszubów u boku króla Jana III Sobieskiego w 1683 roku.

fot. Starostwo Powiatowe w Bytowie

Uroczystości rocznicowe Odsieczy Wiedeńskiej w Brzeźnie Szlacheckim odbywają się co roku na pamiątkę bitwy przeciwko Turkom pod Wiedniem. Wzięli w niej udział Kaszubi  u boku wojsk króla Jana III Sobieskiego.

328 lat temu Kaszubi z Brzeźna i okolic odpowiedzieli na apel króla Jana III Sobieskiego i stanęli u jego boku pod dowództwem Teodora Andrzeja  Grabowskiego przeciwko armii tureckiej. Bój szedł o Wiedeń oblężony przez wezyra Karę Mustafę. Temu wydarzeniu poświęcona będzie niedzielna plenerowa inscenizacja w Brzeźnie Szlacheckim. Widowisko rozpocznie się o godz. 15. 30 i potrwa do godz. 17.30. Będą potyczki piechurów, walka konnicy, strzały z hakownic, armat i muszkietów. Tradycyjnie spłonie turecki obóz. W trakcie imprezy odbędą się też zabawy plebejskie.


Opublikowano w: BytówPublicystykaWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz