Miniaturki z Wołynia podczas gdyńskiej „Witryny emigracji”

15 września 2011r. | Drukuj

W najbliższy piątek (16 września) w Miejskiej Informacji w Gdyni (ul. 10 Lutego 24) odbędzie się kolejne spotkanie autorskie z cyklu „Witryna emigracji” – tym razem z Felicją Konarską, autorką książki „Wołyń – moja tęsknota i inne miniaturki”. Początek – godz. 17.00.

Felicja Konarska jest córką Walentego Taisa – Legionisty Marszałka Józefa Piłsudskiego i Stefanii z Zawadzkich-Tais. Urodzona na Wołyniu w Wojskowej Osadzie Ostrowskiej koło Beresteczka. Z wykształcenia filolog rosyjski, pracowała jako nauczycielka.

fot. gdynia.pl / Paweł Lewinowicz

W 1940 r. wywieziona z rodzicami i rodzeństwem w głąb tajgi Związku Sowieckiego. Po śmierci ojca w 1942 r. przebywała w rosyjskich, potem polskich domach dziecka. Wywózkę, pobyt na zesłaniu i powrót do ojczyzny opisała w swojej książce – wspomnieniach pt. „Liście na wietrze”.  Z kolei naukę, młodość, pracę i życie w Polsce Ludowej przedstawiła w książce „Kolory w szarości”.

„Wołyń – moja tęsknota” to luźne wspomnienia – miniaturki zachowane w pamięci: tęsknota za krótkim dzieciństwem na Wołyniu, nurtujące myśli związane zesłaniem, śmiercią ojca i wojenną tułaczką oraz z życiem w ogóle. Spotkanie poprowadzi syn autorki – prof. Wawrzyniec Konarski, politolog, znany komentator polityczny. Wstęp wolny.

„Witryna emigracji” – cykl spotkań promujących tematykę migracji w Europie i świecie –  to wspólny gdyński projekt Muzeum Emigracji i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Gośćmi spotkań są autorzy nowości na rynku wydawniczym – badacze, dziennikarze, literaci. Uczestnicy słuchają wykładów, oglądają wystawy i projekcje poświęcone różnym aspektom procesów migracji, mających wielki wpływ na obraz dzisiejszej cywilizacji.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz