Kabatczi czyli Kabatkowie. Czy naprawdę istnieli?

27 grudnia 2012r. | Drukuj

Nie wszyscy zapewne wiedzą, iż dawni  mieszkańcy Główczyc i okolicznych miejscowości – aż do Cecenowa – posługiwali się  szczególną odmianą dialektologiczną  kaszubszczyzny – mianowicie gwarą  kabacką. 

Kabatkowie to jedna z kaszubskich  podgrup etnicznych. Według Jerzego Tredera Kabatkowie (kasz. Kabatczi)  to Kaszubi mieszkający między bagienną Pustynką i Łupawą a Łebą na południe od jeziora  Łebsko. W Wikipedii natomiast czytamy, że  to „kontrowersyjna i nieużywana obecnie nazwa kaszubskiej grupy etnograficznej, której przedstawiciele mieszkali na obszarze na południe od jeziora Łebsko”. Wiadomo, że posługiwali się dialektem północnokaszubskim. Nazwa grupy wywodzi się od określenia „kabat” oznaczającego krótki kaftan.  Została ona wprowadzona przez rosyjskiego etnografa Aleksandra Hilferdinga w XIX w. (badał dzieje i kulturę „Słowińców”) jako określenie kaszubskich mieszkańców Główczyc i okolic.

Fot. UG Główczyce: Dożynki 2011

 Niektórzy lingwiści kwestionują sens wprowadzania podziału na gwarę słowińską, kaszubską i kabacką dowodząc, iż w rzeczywistości nie było między nimi znaczących różnic, poza wymową kilku samogłosek. – Mnie jednak nie przekonują wszelkie powszechnie dostępne dywagacje na ten temat i polecam lekturę licznych artykułów opublikowanych w internecie – mówi Maja Cysewska, która bada historię Kabatków. – Myśląc o przeszłości tych terenów, lubię  wyobrażać sobie  rdzennych mieszkańców Główczyc, Kabatków,  którzy porozumiewali się gwarą kabacką i przechadzali po osadzie we własnoręcznie  uszytych kabatach – dodaje czytelniczka Gazety Kaszubskiej.

Wikipedia: Kabat, kabacik, od wyrazu perskiego kaba, znaczącego krótki kaftan. „Kabatkowie” — przezwisko mieszkańców okolicy jeziora Łebskiego, noszących, długie kabaty.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze