Kultura ludowa to nie obciach

14 września 2011r. | Drukuj

Odnieść się do kultury ludowej można w różnoraki sposób. Dla niektórych projektantów, artystów może być inspiracją. Wystawa zatytułowana „Etnoinspiracje” organizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, na jednej powierzchni gromadzi prace nowoczesne i funkcjonalne, których  motywem przewodnim jest kultura ludowa.

Temat to kultura ludu, natomiast wykonanie, technika i materiał daleki jest od oryginału XIX wieku. Artyści prezentujący swoje prace na wystawie chcą pokazać społeczne dziedzictwo w sposób nowoczesny, dobrze wykonany i sprawdzający się w życiu codziennym. Wystawa pokazuje, że można przełamać rozumienie kultury ludowej jako cepeliady, czyli mało atrakcyjnych przedmiotów dla współczesnych trendów.

fot. muzeum.narodowe.gda.pl

Na wystawie będzie można obejrzeć między innymi: sofę „Wełniak” Katarzyny Hofman – mebel, który łączy w sobie techniki rękodzielnicze, tradycyjny surowiec i industrializm, lampę Agnieszki Lasoty „Abażur wiecha” odwołującej się do obrzędowości oraz lubiany przez dzieci dywan „Koguty” z wełnianego filcu Agnieszki Czop i Joanny Rusin. Wystawa daje także okazję do obejrzenia kolekcji ubrań Joanny Klimas – jest to znakomity przykład twórczego łączenia tkaniny wykorzystywanej w ubiorach ludowych i nowoczesnej formy. Inspiracje sztuką ludową mogą czasem zaskoczyć, co dobrze ilustrują choćby świetne tatuaże wykonane przez SIGIL TATTOO/Wiktor Siejka.

Wystawa czynna jest od 6 sierpnia  do 6 listopada 2011 roku, mieści się w Oddziale Etnografii – Spichlerz Opacki przy ul. Cystersów 19 w Gdańsku.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze