Płomień w Łebieniu – to gaz łupkowy [ZDJĘCIA]

14 września 2011r. | Drukuj

Nad szybem wydobywczym gazu łupkowego w Łebieniu pojawił się ogień – to znak, że jest tam gaz łupkowy. Tak zwaną świeczkę geolodzy zapalają celowo i do takiego widoku będziemy musieli się przyzwyczaić.  

fot. Łukasz Kaźmierczak

Płomień nad szybem wydobywczym w Łebieniu w powiecie lęborskim po raz pierwszy zapłonął na chwilę już  grudniu. To znak, że pod ziemią znajdują się złoża gazu łupkowego. W czwartek, po kilkunastu miesiącach prac badawczych, zapalono go ponownie. O płomieniu z tzw. świeczki zostali wcześniej poinformowani mieszkańcy wsi Łebień. Zdaniem inwestora ogień jest pod kontrolą i nie stwarza żadnego zagrożenia.

W Łebieniu pracują geolodzy z 3Legs Resources, brytyjskiego konsorcjum, które ma koncesję na wydobycie gazu łupkowego w Polsce północnej. Geolodzy sprawdzają obecnie, czy ze złoża w Łebieniu będzie można wydobywać gaz z łupków na skalę przemysłową. Taką wiedzę powinni posiadać na początku października.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu – podkreśliła Agencja – powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. Kanadyjska produkcja gazu niekonwencjonalnego wynosi około jednej trzeciej produkcji USA.

Galeria

[nggallery id=56]

fot. Łukasz Kaźmierczak


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Marek pisze:

    A dziś już się nie pali.

  2. Basia pisze:

    obejrzyjcie program kraj gazem płynący Josha Foks Pensylwania otworzą wam się oczy !

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze