Powstanie terminal paliwowy w Gdańsku

08 września 2011r. | Drukuj

Terminal do przeładunku i magazynowania ropy naftowej i paliw ma zostać wybudowany w Porcie Gdańskim. Na inwestycję  przeznaczonych zostanie około 800 milionów złotych.

12 września Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) „Przyjaźń” i niemiecka spółka Oiltanking podpiszą umowę joint venture, dotyczącą budowy i eksploatacji terminalu paliwowego w Gdańsku – poinformował PERN. Firma jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Rocznie tłoczy około 50 milionów ton ropy naftowej z Rosji do rafinerii polskich – PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich – PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym ma udziały.

fot. portgdansk.pl

Niemiecki partner Oiltanking GmbH to jeden z największych na świecie podmiotów specjalizujących się w usługach logistycznych magazynowania i przeładunku ropy naftowej, gazu i produktów chemicznych. Oiltanking posiada i zarządza 72 terminalami w 22 krajach, w tym między innymi – oprócz Niemiec – w Argentynie, Brazylii, Chinach, Danii, Estonii, na Węgrzech, w Omanie, Singapurze i w USA.

Jak zapowiada prezes PERN, Robert Soszyński, głównym celem inwestycji na Pomorzu jest zwiększenie pojemności magazynowych w Porcie Gdańskim. Do 2014 roku PERN chce zwiększyć pojemności magazynowe z obecnych 2,8 mln do ponad 3,5 mln metrów sześciennych. Nowy terminal ma mieścić ok. 400 tys. metrów sześciennych ropy naftowej i dodatkowe ponad 300 tys. metrów sześciennych na produkty paliwowe i chemiczne.

Przewidywane, roczne obroty mają kształtować się na poziomie około 200 milionów złotych.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze