Tajemnicze ssaki w Bałtyku. Jest ich zaledwie kilkaset

27 grudnia 2012r. | Drukuj

Morświny to najbardziej tajemnicze i najrzadziej spotykane w naszej części świata zwierzęta. W Bałtyku żyje ich najwyżej  sześćset sztuk. Polskiej żeglarce udało się sfotografować bałtyckiego morświna.

Morświn to gatunek walenia spokrewniony z delfinami. Występuje w płytkich wodach przybrzeżnych na półkuli północnej, m.in. w Bałtyku. W Polskiej części morza  żyje do 600 osobników, jednak populacja tego gatunku maleje w zastraszającym tempie. Morświny żyją samotnie lub w małych grupach. Kilka sztuk tych waleni co roku wpada wsieci bałtyckich rybaków.

Fot. hel.univ.gda.pl /H.Maciejewska

Bardzo rzadko można je spotkać w naturze. Dwa lata temu do Stacji Morskiej IOUG w Helu dotarło zdjęcie od pani Hanny Maciejewskiej, która żeglując jachtem „Ronja” w zachodniej części morza, mogła wraz załogą obserwować dwa morświny. Żeglarze przez kilka minut oglądali  wynurzające się przed dziobem jednostki morskie ssaki. Jednego z nich udało się sfotografować. To bardzo rzadki przypadek, ponieważ morświny są niezwykle płochliwe i rzadko wynurzają się nad powierzchnię wody w obecności ludzi.

 

Fot. wikipedia

Kampanie wspierające zbieranie danych o morświnach prowadzą niemal wszystkie nadbałtyckie kraje. Z roku na rok przynosi to coraz lepsze efekty. Do Stacji Morskiej w Helu coraz częściej docierają zgłoszenia o zauważonych żywych lub martwych  morświnach. Informacje na:  www.morswin.pl

W 20 – lecie istnienia organizacji ASCOBANS – porozumienia o ochronie małych waleni Bałtyku, Północno-Wschodniego Atlantyku oraz Mórz Irlandzkiego i Północnego, w październiku tego roku w Wielkiej Brytanii odbyło się siódme już spotkanie przedstawicieli kilkunastu państw. Ustalono listę priorytetów, które będą decydujące dla powodzenia wdrażania Porozumienia ASCOBANS w latach 2013 – 2016. Uczestnicy spotkania zatwierdzili plan pracy dla Komitetu Doradczego na te lata. Debatowali także nad współpracą z innymi gremiami, których działalność wprost lub pośrednio ma znaczenie dla realizacji celów Porozumienia ASCOBANS – organami Unii Europejskiej, Międzynarodowej Rady Badań Morza, komitetami doradczymi rybołówstwa, Komisją Helsińską i jej odpowiednikiem dla Morza Północnego, czy Komisją Wielorybniczą.  Szczególną uwagę naukowcy  poświęcili nowemu planowi ochrony morświnów bytujących w zachodnim Bałtyku, w Cieśninach Duńskich i Kattegacie.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz