Polska niedostatecznie chroni Bałtyk

05 września 2011r. | Drukuj

Po raz kolejny WWF negatywnie odniosła się do działań Polski w zakresie ochrony Morza Bałtyckiego. Bałtyk najlepiej chroni Szwecja, ale i tej daleko od ideału.

Ranking został przeprowadzony po raz czwarty, wśród dziewięciu nadbałtyckich krajów. Polska wraz z Litwą znalazły się na szóstym miejscu. Najgorzej wypadła Rosja. Najlepiej działającym krajem jest Szwecja, choć wciąż dalekim od ideału.

fot gk

– Ranking WWF ma przypomnieć wszystkim krajom nadbałtyckim, że ponoszą zbiorową odpowiedzialność za stan Morza Bałtyckiego – mówi Anna Marzec z WWF Polska. – Musimy działać razem i teraz, bo czas działa na niekorzyść Bałtyku. Nasze wspólne morze jest jednym z najmniejszych, a zarazem najbardziej zatłoczonych akwenów. Jednocześnie ze względu na swoje położenie, rzadko wymienia wodę z Morzem Północnym, co sprawia, że wszystko, co do niego trafia pozostaje w nim średnio około trzydziestu lat.

Wskaźniki, które były brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu to: eutrofizacja, niebezpieczne substancje, bioróżnorodność, transport morski oraz zintegrowane zarządzanie morzem. Suma wszystkich tych wskaźników dała ogólną ocenę poszczególnych państw. Nie dbamy o czystość Bałtyku, bo trafiają do niego fosforany i azotany. Są one spłukiwane przede wszystkim z terenów wiejskich, gdzie stosuje się nawozy sztuczne i prowadzi chów zwierząt domowych na przemysłową skalę, również używając proszki do prania i detergenty, które zawierają fosforany przyczyniamy się do zanieczyszczania morza.

Tylko Szwecja wprowadziła zakaz stosowania fosforanów w proszkach do praniach i środkach do zmywarek. Kolejną substancją jest metal w stanie ciekłym, czyli rtęć. Tylko Dania i Szwecja wprowadziły zakaz używania produktów zawierających rtęć. Kolejnym czynnikiem wpływającym na zaniedbania jest stale rosnące natężenie transportu morskiego. Brakuje ochrony siedlisk gatunków występujących w naszym morzu.

fot. gk

W Polsce nie powstał jeszcze żaden rezerwat morski, nikt nie wprowadził zakazu połowów zagrożonego wyginięciem węgorza europejskiego. – Ranking WWF wskazuje jeszcze jedną słabość państw położonych nad Bałtykiem – podsumowuje Marzec. – Jest nią brak zintegrowanego zarządzania morzem.


Opublikowano w: Wiadomości morskie
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze