Hiszpanie inwestują w nasz wiatr

02 września 2011r. | Drukuj

Koncern energetyczny z półwyspu iberyjskiego rozpoczął swoją pierwszą w Polsce inwestycję. Warta ponad 300 milionów złotych farma wiatrowa  powstaje w podsłupskiej gminie Kobylnica.

fot. gk

Do swojej pierwszej w Polsce inwestycji hiszpański koncern energetyczny przymierzał się od kilku lat. Mimo, że pod uwagę brano kilka miejsc, ostatecznie koncern zdecydował się zainwestować w podsłupskiej gminie Kobylnica.

– W pobliży wsi Lulemino stanie 18 stumetrowych siłowni o łącznej mocy 40 megawatów. Na razie największym  problemem jest transport gigantycznych elementów po wąskich gminnych drogach – mówi  Grzegorz Skarżyński, dyrektor inwestycyjny reprezentujący Hiszpanów.  Budowniczy wiatraków są też uzależnieni od pogody. Niestety niemal każdego dnia prace wstrzymują na przemian burze lub zbyt silny wiatr. – Czekanie na bezwietrzną pogodę jest bardzo męczące. W miejscu, w którym stoi siłownia wiatr wieje bowiem 360 dni w roku – mówi  Waldemar Gruszka, konsultant techniczny inwestora. – Teoretycznie wszystkie elementy siłowni, ważące w sumie ponad 220 ton,  możemy złożyć w ciągu jednego dnia. W praktyce trwa to dłużej – dodaje.

Na wartej ponad 300 milionów złotych inwestycji zarobią nie tylko Hiszpanie, ale także podsłupska gmina Kobylnica. Oprócz płaconych w przyszłości podatków, Hiszpanie już podarowali gminie około 3 mln zł. Na terenie gminy jest to już druga farma wiatrowa. Po Japończykach i Hiszpanach budowę wiatraków planują także Francuzi i Polacy. Pierwszy prąd z hiszpańskiej farmy popłynie w styczniu przyszłego roku.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz