Dar Młodzieży triumfuje!

01 września 2011r. | Drukuj

Wspaniała wiadomość nadeszła dziś rano z regatowych szlaków The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Dokładnie o godzinie 4.02 Dar Młodzieży, jako najszybszy żaglowiec klasy „A”, przekroczył linię mety.

fot. wikipedia.pl

Tym samym Dar został nie tylko bezapelacyjnym zwycięzcą regat na trasie Turku – Gdynia, ale również prestiżowego wyścigu z siostrzaną rosyjską fregatą – Mirem. Nagrodą w pojedynku jest ufundowana przez konstruktora obu jednostek – inżyniera Zygmunta Chorenia – statuetka Tea Pot Trophy oraz nieoficjalny tytuł najszybszego żaglowca świata. Gratulujemy kapitanowi Arturowi Królowi i całej załodze żaglowca, którego armatorem jest gdyńska Akademia Morska.

fot. Krzysztof Romański

„Dar Młodzieży” stoi na redzie i o godz. 15.00 będzie juz w porcie na  swoim stałym miejscu vis a vis Akwarium Gdyńskiego. „Mir” ma jeszcze ok. 26 mil morskich do mety (stracił w sztormie 3 żagle!), jachty Fujimo i Lady B są w porcie w Helu (w nocy przekroczyły metę). 4 Oceans’ Dream ma do mety ok. 40 mil morskich.

Większość biorących udział w regatach żaglowców znajduje się aktualnie w rejonie Gotlandii. Teraz wieje dla żaglowców dobry wiatr – niezbyt silny i z dobrego kierunku. Spodziewamy się, że wszystkie jednostki będą w Gdyni do południa w piątek. Tylko Kruzensztern przybędzie w sobotę – zgodnie z zapowiedziami.

„Dar Młodzieży”, symbol polskiego żeglarstwa, zbudowano w Stoczni Gdańskiej w 1982 r. w dużej części ze składek społeczeństwa. Od 25 lat, niezależnie od rejsów szkoleniowych organizowanych dla studentów szkół morskich, fregata uczestniczy w zlotach żaglowców, m.in. w 1983 i 1997 r. w Japonii, w 1987 r. w Australii, a w 2000 r. w USA i Kanadzie. W latach 1987-1988 „Dar Młodzieży” okrążył świat, opływając słynny przylądek Horn.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze