Rybacy wyruszyli na łowiska

01 września 2011r. | Drukuj

Bałtyccy rybacy wypływają w morze. O północy na Bałtyku skończył się dwumiesięczny zakaz połowu dorszy spowodowany tarłem tego gatunku ryb. Rybacy spodziewają się obfitych połowów. Obawiają się jedynie kapryśnej aury i jesiennych sztormów.

fot. gk

Mimo, że dwumiesięczny okres ochrony dorszy na wschodnim Bałtyku skończył się o północy, większość jednostek wypływa w morze już w przeddzień kończ zakazu. Dlatego w poniedziałek od rana na kutrach trwały gorączkowe przygotowania  do pierwszego od wielu tygodni rejsu. – Pakowanie jedzenia, tankowanie jednostek i uzupełnianie zapasów lodu – to dzisiaj robimy, bo pora iść w morze – mówi  Krzysztof Molenda,  armator z Ustki.  Armatorzy usteckich kutrów nie ukrywają, że liczą na doskonałe połowy.

Do jak najszybszego wyjścia w morze zachęca rybaków nie tylko dobra pogoda ale i wysoka cena dorszy. Dziś za kilogram mogą dostać nawet osiem złotych. W poprzednich latach, gdy na rynku pojawiało się dużo dorszy ich cena za kilogram spadała nawet do trzech złotych. W tym roku rybacy nie muszą się jednak obawiać tak dużego spadku cen. Łodzie do 12 metrów długości będą mogły wyjść w morze dopiero w listopadzie. Wtedy też ceny dorszy znacznie spadną. W tym sezonie nasi rybacy będą mogli złowić około 17 tysięcy ton dorszy.

fot. chnf.dk


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze