Jednak będzie aukcja

04 listopada 2010r. | Drukuj

W Łebie powstanie szósty na naszym wybrzeżu punkt pierwszej sprzedaży ryb. Budowę mini aukcji sfinansuje Unia Europejska z tak zwanego programu rybackiego.

Kilka dni temu rybacy z małych polskich portów  dowiedzieli się, że nie będą mogli w nich już sprzedawać ryb. Restrykcyjne przepisy są wynikiem wejścia w życie ustawy, która pozwala zdawać ryby tylko w pięciu polskich portach, gdzie funkcjonują aukcje rybne lub punkty pierwszej sprzedaży. Do Kołobrzegu, Darłowa, Ustki, Władysławowa i Helu dołączy wkrótce także Łeba. Tam powstanie szósty na naszym wybrzeżu Bałtyku punkt pierwszej sprzedaży ryb.

Fot. GK. Port w Łebie

– Rybacy z Łeby muszą sprzedawać rybę w odległych portach, np. w Ustce czy Władysławowie, dlatego aukcja w Łebie jest niezbędna  mówi –  Ludwik Greczko ze Zrzeszenia Rybaków Morskich w Łebie

Fot. GK. Kanał portowy w Łebie

Budowa mini aukcji rybnej będzie kosztować ponad 5,5  mln złotych. Inwestycję niemal w całości sfinansuje Unia Europejska. Punkt pierwszej sprzedaży ryb uda się wybudować także dzięki wsparciu  samorządu Łeby, który przekazał grunt pod tę  inwestycję.

Większość zbudowanych na naszym wybrzeżu aukcji rybnych i punktów pierwszej sprzedaży boryka się z problemami finansowymi. Powodem są najczęściej  małe obroty aukcji, spowodowane niskimi limitami połowowymi i niechęcią rybaków do nowej formy sprzedaży. W największe kłopoty wpędził jednak aukcje podział floty na trzy części, który pozwala łowić ryby tylko jednej trzeciej kutrów. Pozostali rybacy za przymusowy postój w portach otrzymują od państwa rekompensaty. Uchwalając przepisy zapomniano jednak o przetwórcach i aukcjach rybnych, które muszą sobie poradzić bez jakichkolwiek rekompensat. Rybacy z Łeby mają jednak nadzieję, że sytuacja wróci do normy  w 2012 roku, gdy w ich mieście zostanie  uruchomiony punkt pierwszej sprzedaży ryb.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz