Pierwsza płyta

04 listopada 2010r. | Drukuj

Ludowy zespół Klęcinianki z gminy Główczyce nagrywa płytę. To pierwsze przedsięwzięcie fonograficzne w czterdziestoletniej historii zespołu.

Fot. kobylnica.pl

 

Zespół Klęcinianki powstał na początku lat 70. z inicjatywy Danuty Kieleckiej, która pochodzi z Kurpiów. Po wizycie w swoich rodzinnych stronach i obejrzeniu przedstawienia „Wesele kurpiowskie” w wykonaniu swoich byłych sąsiadek, postanowiła założyć taki sam zespół w Klęcinie.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Został szybko podchwycony przez mieszkanki Klęcina, które również wywodziły się z tamtych stron i pamiętały teksty i melodie kurpiowskie. Pierwszy publiczny występ Klęcinianek miał miejsce w 1973 roku w świetlicy wielskiej.

To były początki kurpiowskiego zespołu na Pomorzu, kolebce Kaszubszczyzny. Od 39 lat Klęcinianki występują na większych i mniejszych imprezach. W zespole śpiewają trzy pokolenia kobiet – babcie, córki i wnuczki. Zawsze towarzyszy im mężczyzna, bo przecież Pan Młody na weselu musi być.

Na pierwszej płycie zespołu znajdzie się 15 piosenek ludowych. Będą to m.in. „Z tamtej strony jeziora”, „Czerwone jabłuszko” i „Zachodźże słoneczko”. Zdaniem samych zainteresowanych płyta ma stanowić podsumowanie dorobku artystycznego zespołu.

Na wydanie płyty Klęcinianki otrzymały stypendium Starostwa Powiatowego w Słupsku w wysokości 1470 zł. Wystarczyło ledwie na nagranie utworów w studiu Słupskiego Ośrodka Kultury. Gmina Główczyce sponsoruje okładkę.

Płyta zostanie wydana w nakładzie 250 szt. Ponieważ jej wydanie wsparła jednostka samorządowa, nie może ona być sprzedawana, a jedynie rozdawana promocyjnie. Uroczysta promocja płyty będzie miała miejsce w najbliższą sobotę 6 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach. Głównym punktem imprezy będzie oczywiście występ zespołu Klęcinianki.


Opublikowano w: Kultura i edukacjaSłupsk
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz