Kaszubskie sery na nasze stoły

17 sierpnia 2011r. | Drukuj

Po rocznej przerwie wznowiono produkcję słynnego sera camembert ” Słupski Chłopczyk”. Wkrótce na rynek trafi także ser „Kaszubski chłop”.

fot. Ser-Milk

Wyrób trafił już do sprzedaży. Ser pleśniowy produkowała od roku 2007 podsłupska firma z Zielina. To efekt wykupienia przez słupski samorząd licencji od dawnych właścicieli znaku firmowego oraz receptury. Rzecznik słupskiego magistratu, Mariusz Smoliński poinformował, że ser jest ponownie produkowany przez firmę Ser Milk z Zielina koło Słupska. W ubiegłym roku produkcję wstrzymano z przyczyn ekonomicznych. Teraz ponownie ruszył jego wyrób, ale na nieco mniejszą skalę. „Pleśniak” cieszył się ogromną popularnością zwłaszcza wśród turystów z Niemiec.
Ser pleśniowy „Słupski Chłopczyk”, czyli Stolper Jungchen był produkowany od roku 1925. Dwa lata później ser został wyróżniony złotym medalem na wystawie w Paryżu. Dzięki staraniom władz Słupska produkcję wznowiono po sześćdziesięciu dwóch latach przerwy. Teraz po roku znowu trafił do sklepów. Ser Milk zapowiada, że wkrótce na rynek trafi także nowy camembert  – „Kaszubski chłop”.

 


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz