„Czarny Czwartek” na festiwalu w Montrealu

17 sierpnia 2011r. | Drukuj

„Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reżyserii Antoniego Krauze wystartuje w konkursie głównym 35. Montreal World Film Festival w Kanadzie. To jednocześnie światowa premiera obrazu. Festiwal potrwa od 18 do 28 sierpnia.

Pokazy pierwszego polskiego filmu fabularnego o masakrze grudniowej w 1970 r. w Gdyni odbędą się w dniach 22-24 sierpnia. Film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” opowiada o brutalnie stłumionych przez władze komunistyczne protestach robotniczych, które ogarnęły Wybrzeże w grudniu 1970 roku. Obraz oparty jest na historii rodziny gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy, który zginął podczas zamieszek od strzału w plecy na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej.

mat. prasowe

Główne role zagrali: Marta Honzatko z Krakowa (jako Stefania Drywa) oraz aktorzy scen trójmiejskich – Marta Kalmus-Jankowska (Irena Drywa) i Michał Kowalski (Brunon Drywa). W filmie wystąpili także m.in. Wojciech Pszoniak (jako Władysław Gomułka) i Piotr Fronczewski (jako Zenon Kliszko).

Autorem zdjęć jest Jacek Petrycki, scenografii – Zbigniew Dalecki, a muzyki – Michał Lorenc. Kostiumy stworzyła Anna Grabowska. Autorami scenariusza są Mirosław Piepka i Michał Pruski – dziennikarze, którzy jako kilkunastoletni chłopcy byli świadkami wydarzeń w Gdańsku i w Gdyni.  Więcej informacji o filmie na stronach internetowych: www.janekwisniewskipadl.pl i www.gdynia70.pl .

Festiwal w Montrealu jest jedyną na kontynencie północnoamerykańskim imprezą odbywająca się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Jego celem jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej oraz debiutujących reżyserów. Podczas tegorocznej edycji zostanie zaprezentowanych ponad 400 filmów z 70 krajów świata.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz