195 tysięcy Wat zabrzmi na PGE Arenie

12 sierpnia 2011r. | Drukuj

W najbliższą niedzielę kilkadziesiąt tysięcy fanów piłki nożnej obejrzy pierwszy mecz na gdańskiej PGE Arenie.  Nie wielu z nich wie, że jako widzowie nowego stadionu będą korzystali z jednego z najnowocześniejszych systemów nagłośnieniowych w Europie.

 Podobne systemy wykorzystujące głośniki JBL Professional zainstalowano na słynnych stadionach Old Trafford (Manchesteru United) czy londyńskich Stamford Bridge (Chelsea F.C) i Emirates Stadium Arsenalu. Nie tylko klasa samych kolumn głośnikowych decyduje o jakości nagłośnienia. Głównym wyzwaniem przy projektowaniu i instalowaniu tego typu systemów na stadionach jest dostosowanie rozwiązań technicznych do kształtu i wymagań stadionu. Każda konstrukcja wymaga oddzielnego projektu i przeprowadzenia serii symulacji komputerowych.

mat. prasowe

 Realizacja na gdańskim stadionie jest pierwszą z serii trzech instalacji nagłośnienia, które na polskich obiektach EURO 2012 przeprowadza firma ESS Audio.

 – Wszystkie pomiary oraz wyśrubowane testy potwierdziły, że gdańska PGE Arena dysponuje jednym z najlepszych systemów nagłośnienia w Europie. Ten stadion po prostu pięknie brzmi. Łączna moc wszystkich głośników sięgająca 195 000 Wat może być porównywalna z siłą wybuchającego wulkanu  – powiedział Witold Karalow, przedstawiciel ESS Audio.

 Do dyspozycji widzów PGE Areny będzie system 308 głośników o łącznej mocy 195 000 Wat. Wśród nich są 72 kolumny podwieszone pod dachem stadionu, każda o mocy 1200 Wat. Zostały one zgrupowane w 24 grona po 3 głośniki. Kolumny zapewniają równomierne rozprzestrzenianie się dźwięku po całym stadionie począwszy od najniższych, a kończąc na najwyższych rzędach siedzeń. Jednocześnie dzięki dostosowaniu ich koloru do barwy konstrukcji dachu są niemal niezauważalne dla widzów.


Opublikowano w: Rekreacja i sportWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz