Wydobycie gazu z łupków już w sierpniu

16 sierpnia 2011r. | Drukuj

Poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce postępuje w coraz większym tempie. PGNiG prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu uruchomi próbne wydobycie tego surowca na Pomorzu.

fot. Łukasz Kaźmierczak

Prace prowadzone są na terenie objętym koncesją należącą do spółki w miejscowości Lubocino koło Wejherowa. – Przygotowujemy testy produkcyjne i pierwszy gaz może popłynąć jeszcze w tym miesiącu – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski. Dodaje, że do uruchomienia testowej produkcji na skalę przemysłową potrzeba jeszcze czasu. – Jeśli odwierty zakończą się sukcesem, w połowie 2012 r. gaz będzie można wykorzystać na przykład do produkcji energii na potrzeby prac prowadzonych na złożu – dodaje Szubski.

Próbne wydobycie jest jednym z głównych etapów poprzedzających właściwą eksploatację.Wciąż nie ma pewności czy wydobycie będzie opłacalne.

Czytaj także:

Rosnąca liczba odwiertów na Pomorzu, a także w innych regionach kraju pozwoli weryfikować doniesienia o wielkości polskich złóż gazu łupkowego. Na wydobycie tego surowca liczą nie tylko ok. 30 firm z kraju i zagranicy posiadających koncesję, ale także polski rząd. – Jesteśmy zdeterminowani, by poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego w Polsce stało się faktem – mówił ostatnio premier Donald Tusk.


Opublikowano w: PublicystykaWejherowoWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz