Kaszubski burmistrz w Kanadzie

03 listopada 2010r. | Drukuj

David Shulist, działacz kaszubski i prezydent Wilno Heritage Society, został  burmistrzem Madawaska Valley w  prowincji Ontario. To pierwszy kaszubski samorządowiec, który kieruje miastem i gminą w Kanadzie.

Fot. wikipedia: Madawaska Valley

David Shulist jest z pochodzenia Kaszubą. Mimo, że urodził się w Kanadzie, od najmłodszych lat czuje się związany z Polską i Kaszubami, skąd pochodzili jego dziadkowie. Od wielu lat angażuje się w szerzenie kultury i tradycji kaszubskiej poza granicami Polski m.in. poprzez działalność stowarzyszenia Wilno Heritage Society, którego celem jest ochrona i promocja kultury kaszubskiej. Za swoje zasługi odznaczony został Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wraz z Shirley Mask Connolly, kuratorem Historycznego Muzeum i Parku Polskich Kaszubów otrzymał także Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie.

Fot. GK/M.Gorlikowski/ R.Sikorski, S.Connolly i D.Shulist

Fot. GK/M.Gorlikowski/ Dom kaszubskich osadników w Kanadzie.

Madawaska Valley to gmina w hrabstwie Renfrew w prowincji Ontario. Liczy ona ok. 2,3 tys. mieszkańców. Właśnie ta część Kanady jest głównym skupiskiem kaszubskiej Polonii w tym kraju.

Fot. GK/M.Gorlikowski/ Nagrobek kaszubskich osadników w Kanadzie.

Historia osadnictwa pierwszych polskich Kaszubów w Kanadzie sięga roku 1858. Wtedy to na pokładzie statku „Agda” w poszukiwaniu lepszego życia wyemigrowała tam grupa Kaszubów głównie spod Kościerzyny i Bytowa. Dotarli oni do Ontario, powiatu Renfrew, gdzie założyli pierwsze kaszubskie miejscowości Barry’s Bay, Roud Lake, czy Wilno. W ciągu 150 lat kaszubscy osadnicy w Kanadzie stworzyli unikatową enklawę, która odznaczała się bogatą, niepowtarzalną kulturą. Od połowy XIX w. kanadyjscy Kaszubi przekazują kolejnym pokoleniom  język i tradycje.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Hania Burchart pisze:

    David Shulist….to człowiek który wszystko co robi ……robi z wielką pasją……
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz