Kaszubi rządzą w Kanadzie

07 sierpnia 2011r. | Drukuj

David Shulist, działacz kaszubski i przewodniczący Wilno Heritage Society, został burmistrzem Madawaska Valley w prowincji Ontario. To pierwszy kaszubski samorządowiec, który kieruje miastem i gminą w Kanadzie.

David Shulist jest z pochodzenia Kaszubą. Mimo że urodził się w Kanadzie, od najmłodszych lat czuje się związany z Polską i Kaszubami, skąd pochodzili jego dziadkowie.  Znany jest przede wszystkim ze swojego zaangażowania w szerzenie kultury i tradycji kaszubskiej, m.in. poprzez działalność stowarzyszenia Wilno Heritage Society, którego celem jest ochrona i promocja tej kultury.

fot. gk

– Bycie Kaszubą i kaszubskim działaczem w ogromniej mierze pomogło mi w zostaniu burmistrzem. Wszystko to, co przez ostatnie 13 lat zrobiłem w celu promocji i ochrony kaszubskiej kultury w Kanadzie, skłoniły moich sąsiadów do powierzenia mi tego stanowiska. – podkreśla  David Shulist. – Już zawsze będę promował kaszubszczyznę. To moja pasja.

Działania podejmowane przez kaszubskiego burmistrza są inspiracją i motorem napędowym również dla działaczy w Polsce. Dzięki postawie Davida Shulista wiosną 2008 r. udało się zawiązać „most przyjaźni” pomiędzy Kaszubami z Polski i Kanady.

 – David jest w sercu wszystkich wydarzeń. Jest bardzo szybki w podejmowaniu działań, a współpraca z nim jest przyjemnością. Kanadyjskie świadectwo zachowania korzeni jest dla nas Kaszubów w Polsce największym darem – opowiada Eugeniusz Pryczkowski. – Dzięki temu poznajemy wartość rodnej mowy i znaczenie patriotyzmu.

fot. wikipedia. Barrys Bay

Madawaska Valley to gmina w hrabstwie Renfrew w prowincji Ontario. Liczy ok. 4,4  tys. mieszkańców. Właśnie ta część Kanady jest głównym skupiskiem kaszubskiej Polonii. W Madawaska Valley mieszka 2,5 tys. Kaszubów. Około 300 z nich w dalszym ciągu płynnie posługuje się językiem kaszubskim.

……………………………………………..

Kaszubi w Kanadzie

Historia osadnictwa pierwszych polskich Kaszubów w Kanadzie sięga roku 1858. Wtedy to w poszukiwaniu lepszego życia na pokładzie statku „Agda” wyemigrowała grupa Kaszubów, głównie spod Kościerzyny i Bytowa. Dotarli do Ontario, powiatu Renfrew, gdzie założyli pierwsze kaszubskie miejscowości Barry’s Bay, Roud Lake, czy Wilno. W ciągu 150 lat kaszubscy osadnicy w Kanadzie stworzyli unikatową enklawę, która odznacza się bogatą, niepowtarzalną kulturą. Od połowy XIX w. kanadyjscy Kaszubi przekazują kolejnym pokoleniom język i tradycje.


Opublikowano w: Rodnô Zemia
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze