Tabaczane Mistrzostwa Polski w Chmielnie

31 lipca 2011r. | Drukuj

Zażywanie tabaki to jeden z najsłynniejszych kaszubskich zwyczajów. Według szacunków przemysłu tytoniowego używkę tę stosuje ponad 100 tysięcy mieszkańców naszego regionu. W Chmielnie odbyły się Mistrzostwa Polski w zażywaniu tabaki.

fot. urodaizdrowie.pl

Mistrzostwa po raz dziewiąty zorganizował  Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. – Jak co roku przybędą do nas wielbiciele tabaki z całych Kaszub na  rodzinny festyn, którego atrakcją są mistrzostwa w zażywaniu tabaki – mówi Zbigniew Roszkowski, wójt Chmielna.  W zawodach startuje kilkanaście osób, a zmagania tabaczników obserwują setki widzów.   Nie chodzi jednak o zwykłe wciąganie tabaki. – To coś więcej – wyjaśnia wójt – To również konkurs kaszubskich gawędziarzy, którzy opowiadają  anegdoty i kaszubskie witze. Po występie uczestnik konkursu pokazuje jak wciąga tabakę.

– Mistrzostwa podtrzymują i propagują dawny zwyczaj kaszubski, jakim jest zażywanie tabaki. – to symbol odrębności Kaszubów. Zażywają ją od wieków, a poczęstunek tabaką jest wyrazem szacunku dla drugiej osoby, okazaniem radości ze spotkania i pogłębieniem przyjaźni. Słowem, tabaka zbliża ludzi – zapewniają organizatorzy.  Kaszubska impreza odbywa się pod patronatem prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

fot. archiwum

Impreza odbyła się na stadionie gminnym.  W programie, oczywiście, konkurencja „Chcemë le so zażec”, zawody dla publiczności, m.in. zawody w mieleniu tabaki na czas, muzyka ludowa, a na zakończenie – Madonna Cover Show. Wieczorem setki gości zgromadziła biesiada kaszubska z zespołami Lizard Head i Young & Zgreds.

O zażywaniu

Tabakę Kaszubi z namaszczeniem wsypują do tabakierki zrobionej z rogu i zawsze noszą przy sobie. Przed zażyciem mówią „Chcemë le so zażec”, sypią szczyptę na rękę (między kciuk i wskazujący palec) i mocno pociągają nosem. Zażywanie tabaki jest nie tylko „nałogiem”. Na Kaszubach ma ono znaczenie znacznie głębsze: jest elementem regionalnej kultury, gestem towarzyskim i przede wszystkim wielowiekową tradycją. W wielu zakątkach Kaszub do dziś tabakę zażywa się w kościele podczas nabożeństwa. Ksiądz z ambony rozpoczyna ów rytuał, a wtórują mu wszyscy mężczyźni. Dopiero, gdy skończy ostatni, ksiądz kontynuuje mszę. Ten sympatyczny zwyczaj Kaszubi przenieśli nawet za granicę, np. do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie w polskich parafiach do dziś kultywują go pomorscy emigranci.


Opublikowano w: KartuzyPublicystykaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Andrzej pisze:

    Proszę o zdjęcia (dużo), wyniki oraz o podanie składu jury. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz