Wakacje w teatrze

25 lipca 2011r. | Drukuj

Dwie grupy dzieci i młodzieży z Gdyni biorą udział w projekcie „Lato w teatrze”. Dwutygodniowe warsztaty, podczas których uczestnicy poznają „alfabet sztuki teatru” i pod okiem profesjonalnych artystów przygotowują spektakl, prowadzą Teatr Miejski i stowarzyszenie In gremio.

„Lato w teatrze” to projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W Gdyni warsztaty trwają od tygodnia. Zajęcia odbywają się w czterech grupach: aktorskiej, wokalnej, scenograficzno-kostiumologicznej i dokumentacyjno-promocyjnej. Dzieci i młodzież uczą się, że praca w teatrze to nie tylko aktorstwo i śpiew, ale również tworzenie scenografii, inscenizacja, choreografia i kampania promocyjna. Zwieńczeniem zajęć będą spektakle przygotowane przez uczestników zajęć i zaprezentowane szerszej publiczności.

fot. latowteatrze.pl

W warsztatach Teatru Miejskiego bierze udział 26-osobowa grupa młodzieży, podopiecznych gdyńskiego MOPS-u. Zajęcia prowadzą: aktorzy –  Mariusz Żarnecki i Rafał Kowal, teatrolodzy – Anna Zalewska-Ubermann, Sabina Czupryńska (także projektantka, stylistka), Marta Jezierna oraz instruktorka street dance Marta Jaremin. Wraz z młodymi uczestnikami pracują nad spektaklem „Przystań' 26. Retro Scena”, inspirowany magicznymi latami 20. i 30. XX wieku. Liczba 26 nawiązuje do roku 1926, w którym Gdynia uzyskała prawa miejskie. Informuje też o wielkości grupy uczestników warsztatów (26 osób). Przedstawienie, będące owocem  twórczości uczestników projektu, ich wyobraźni i kreatywności, będzie można obejrzeć dwukrotnie na Scenie Letniej Teatru Miejskiego – w sobotę 30 lipca o godz. 15.00 i w niedzielę 31 lipca o godz. 13.30. Wstęp wolny.

W 30-osobowej grupie prowadzonej przez stowarzyszenie In gremio są dzieci i młodzież z gdyńskich świetlic socjoterapeutycznych, w tym osoby niepełnosprawne. Stowarzyszenie chce nie tylko pokazać teatr jako formę wyrażania uczuć i ekspresji oraz sposób opowiadania o świecie, ale również zintegrować uczestników. Zajęcia prowadzą: aktorzy – Rafał Ostrowski, Leszek Andrzej Czerwiński, Edyta Janusz-Ehrlich, muzyk Tomasz Przyborowicz, scenograf i kostiumolog Sabina Czupryńska, a także Aleksandra Ośko – malarka, grafik, dziennikarka. Uczestnicy przygotują spektakl „Romeo i Julia. Parafraza”, który w sobotę 30 lipca o godz. 17.00 zaprezentowany zostanie w Klubie Osiedlowym Apteka (ul. Opata Hackiego 17 a), a w poniedziałek 1 sierpnia, również o godz. 17.00, na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Orłowie. Wstęp wolny.

Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej: www.latowteatrze.pl .


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze