Kaszubski sposób na wolny czas

25 lipca 2011r. | Drukuj

Czterech graczy, 16 kart, jedna minuta – tyle wystarczy do rozegrania partii kaszubskiej „Baśki”(Baszki). Na Kaszubach gra tak jest tak stara, jak stare są karty. To właśnie tu zapoczątkowano ”Baśkę”, ale popularna jest ona także w Wielkopolsce („Knop”) i na Śląsku („Bacha”).

Zasady są proste: do gry potrzebnych jest 4 graczy, a każdy z nich dostaje po 4 karty, przy czym talia w grze wynosi 16 kart. Rozdanie, to dwie fazy: licytacji (rajcowania) i rozgrywki. W wyniku licytacji ustalany jest w jaki rodzaj Baśki zawodnicy grają i strony – podział na Starych (lub Starego) i Młodych, czasem ujawniany dopiero w trakcie rozgrywki. Przy tym są różne rodzaje gry: zwyczajna, wesele, cicha, grand, zollo, grand doux lub zollo doux.

fot. gk

„Baśka” to gra, która uwalnia silne emocje. Podczas rywalizacji często słyszy się charakterystyczne uderzenia w stół. To również okazja do spotkań znajomych, żartów, wspomnień, niekiedy wspólnego tabaczenia.  Popularna gra karciana po prostu wypełnia wolne chwile Kaszubów. Od lat towarzyszy im w drodze do pracy, w pociągach i autobusach. Także dziś popularne są turnieje gry w „Baśkę”, które przyciągają setki miłośników tych rozgrywek.

Swoje karciane umiejętności Kaszubi sprawdzają m.in. podczas Mistrzostw Polski w Kaszubską Baśkę oraz Pucharu Kaszub. Organizatorem takich spotkań jest powołane w 2006 roku Krajowe Stowarzyszenie Miłośników Gry w ,,Kaszubską Baśkę” z Żukowa. Turnieje towarzyszą niemal wszystkim spotkaniom Kaszubów, a w tym Dniu Jedności Kaszubów i corocznym Zjazdom Kaszubów. Najprężniej działające ośrodki miłośników „Baski” znajdują się w Nowej Karczmie, Bytowie, Lipnicy, Pucku, Wejherowie, Żukowie i Gdyni.

fot. gk


Opublikowano w: Kultura i edukacja
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz