Pora na gęsiobicie

02 listopada 2010r. | Drukuj

  „Gęsi weekend” – to coroczna impreza w zagrodzie Albrechta w Swołowie koło Słupska. Zgodnie z kaszubską tradycją na św. Marcina odbywa się gęsiobicie. Festyn przypominający stare pomorskie zwyczaje i potrawy z gęsiny przygotowuje w dn. 6-7 listopada Muzeum Pomorza Środkowego.

Fot. cedrobpasze.pl

„Gęsi weekend” to cykliczna impreza nawiązująca do jesiennego zwyczaju bicia gęsi na Kaszubach. Zazwyczaj odbywa się to w przeddzień św. Marcina. Gęsi zawsze były i  – w wielu miejscach – do dziś są bardzo popularnym i powszechnym ptactwem hodowanym na całych Kaszubach. W Niemczech „pomorska gęś” uchodzi za kulinarny rarytas. Za naszą zachodnią granicę co roku eksportujemy jej ok. 20 tys. ton. Dla porównania – Polacy zjadają rocznie zaledwie 700 ton gęsiego mięsa. Najwięcej spożywamy gęsiny na Kaszubach, które słyną z takich potraw jak: okrasa, półgęski i szmurowana gęś. 

Fot. hodowle.eu

– Dlaczego właśnie na początku listopada odbywa się gęsiobicie?  Setki lat temu przyjęło się na Kaszubach, że to pora, kiedy kończy się tucz gęsi, a zaczyna ich spożycie – wyjaśnia Adam, hodowca gęsi z Żukówka – Jemy potem gęsinę do końca karnawału.

Fot. Muzeum Pomorza Środkowego. Zagroda Albrechta w Swołowie.

6 i 7 listopada w godz. 11.00-15.00 w Swołowie gęsina zagości w muzealnej zagrodzie Muzeum Pomorza Środkowego. Wśród atrakcji będą także zabawy i konkursy dla dzieci, pieczenie jabłek, ziemniaków i kiełbasek w ognisku, przejażdżki konne, prezentacje filmów dokumentalnych, występy orkiestr dętych i targ produktów wiejskich przygotowanych przez mieszkańców (przetwory warzywne, dżemy, konfitury, miody).


Opublikowano w: BytówPublicystykaSłupskWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Julia pisze:

    O jeny… Nie wiedziałam, że to, aż 700 t!

Dodaj komentarz