Czas na nowe muzeum II Wojny Światowej

21 lipca 2011r. | Drukuj

W Gdańsku na działce o powierzchni 1,7 ha powstanie Muzeum II Wojny Światowej. Będzie pełnić funkcje wystawiennicze, a jednocześnie będzie miejscem dokumentacji archiwalnych i badań naukowych oraz centrum spotkań międzynarodowych.

Muzeum powstanie przy ulicy Wałowej w Gdańsku, na terenie 1,7 ha. Środki na budowę będą pochodzić z budżetu państwa. Program „Budowa Muzeum II Wojny Światowej” pochłonie około 360 mln złotych. Działkę o wartości 53 mln złotych w formie darowizny przekazało miasto Gdańsk. Budynek został zaprojektowany przez Studio Architektoniczne „Kwadrat” z Gdyni, który zwyciężyła w zorganizowanym konkursie. Nagrodzona firma zaproponowała m.in.  odtworzenie miejskich uliczek z domami zniszczonymi podczas wojny. Zaprojektowano również ostrzelany mur z zagłębieniami, a zwiedzający będą mieli możliwość zajrzeć przez nie widząc wielkogabarytowe zdjęcia prezentujące zniszczoną przestrzeń miasta.

fot. muzeum1939.pl

Historia militarna będzie tłem dla mało dotychczas eksponowanych aspektów wojny: życia codziennego ludności cywilnej i żołnierzy, terroru okupacyjnego, ludobójstwa, oporu wobec okupantów i przemocy, kolaboracji z wrogiem. Takie ujęcie pozwoli spojrzeć na wojnę nie tylko przez pryzmat działań frontowych, ale także tragicznych przeżyć ludności cywilnej – głosi komunikat Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

fot. fot. muzeum1939.pl

Na 23 tysiącach m2 powierzchni nowego budynku ma powstać wysoka na 40 metrów restauracja z tarasem widokowym. Uroczyste otwarcie obiektu planowane jest w 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej – 1 września 2014 r.

Tymczasowa siedziba Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku mieści się w ścisłym centrum Głównego Miasta Gdańska przy ul. Długiej 81/83. Jest to ciąg historycznych kamienic odbudowanych z gruzów po II wojnie światowej.


Opublikowano w: Kultura i edukacja
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz