Innowacyjna Gdynia w TOP10 samorządów

19 lipca 2011r. | Drukuj

Gdynia znalazła się na 7 miejscu w „Rankingu samorządów 2011” dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii miast na prawach powiatu. Wśród najbardziej innowacyjnych zajęła 2 miejsce.

fot. M. Sorn/UM Gdynia: Skwer Kościuszki w Gdyni

Ranking obejmuje lata 2007-2010, jest więc niejako podsumowaniem piątej kadencji organów gmin. Kapituła, w skład której weszli przedstawiciele instytucji i środowisk od lat współpracujących z samorządami, oceniała jakość gminy – sytuację finansową i zarządzanie. Pod uwagę brano takie czynnik jak m.in. dochody i wydatki na osobę (w zł) czy nakłady na gospodarkę mieszkaniową na osobę (w zł).

Gdynia może poszczycić się jednym z najwyższych wskaźników udziału wydatków na organizacje pozarządowe (3,50%) czy liczbą nowych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców (18).

W rankingu najbardziej innowacyjnych miast brano pod uwagę m.in. liczbę prywatnych, niezwiązanych z urzędem miasta czy gminy serwisów internetowych poświęconych tematyce lokalnej czy liczbę mieszkańców, którzy skorzystali z elektronicznej skrzynki podawczej, czyli specjalnego miejsca na stronie internetowej danego urzędu, gdzie można złożyć oficjalne pismo czy dokument. Do miejskiej skrzynki podawczej w 2010 r. trafiło prawie 20 tys. dokumentów, co jest najwyższym wynikiem w kraju.

Kapituła rankingu przede wszystkim brała pod uwagę dane z ministerstw Finansów i Rozwoju Regionalnego, a także odpowiedzi samorządów na ankiety rozesłane przez redakcję.


Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz