Aktywizacja terenów stoczni w Gdyni

19 lipca 2011r. | Drukuj

Tysiące stoczniowców szły każdego ranka do pracy. Te czasy już minęły, mimo to stocznia w Gdyni dalej działa i realizuje prace jej przypisane.

Gdyńska stocznia nie funkcjonuje jak kiedyś, gdy pracowało w niej nawet sześć tysięcy osób. Nie została jednak całkiem spisana na straty. Na dzień dzisiejszy tereny stoczni Gdyni wykorzystują nowi właściciele. Kilkanaście firm pracuje na swój rachunek, ale tez współpracują ze sobą co daje możliwości na uzyskanie większych i bardziej skomplikowanych kontraktów.

Terenami stoczni zarządza Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która poza integracją przedsiębiorstw, realizuje własne inwestycje. – Jedną z nich ma być zaadaptowanie budynku starej kotłowni, która nie pełni swoich funkcji od kilku lat – mówi Jarosław Pawłowski – Budynek ten posiada ciekawe rozwiązania architektoniczne z przeznaczeniem na miejsce wystawiennicze, konferencyjne, ale ma też pełnić główną siedzibę wytwórni filmów animowanych. Wytwórnia funkcjonuje już na terenie stoczni. W swoim dorobku ma Oskara za film „Piotruś i wilk” – tłumaczy Pawłowski. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna chce także stworzyć park technologiczny.

fot. sxc.hu

– Firma Crist realizuje w tej chwili około dwudziestu kontraktów, związane są one z offshore-m, który jest przebojem Europy Północnej – podkreśla dyrektor ds. rozwoju stoczni Crist Andrzej Szwarc – Przemysł offshore, czyli między innymi statki do obsługi platform wiertniczych i pól wiatrowych, budujemy dla Norwegi, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii. Prowadzimy również rozmowy z Francją i Stanami Zjednoczonymi. Oprócz tego wykonujemy prace w tradycyjnym sektorze, czyli statki rybackie, techniczne – dodaje dyrektor.

Inna firma działającą na terenie stoczni wytwarza wielkogabarytowe konstrukcje dla przemysłu wydobycia ropy naftowej i gazu, remontuje statki oraz realizuje kontrakty dla przemysłu wiatrowego. – Zamierzamy wybudować nowa halę fabryczną, w której staną duże maszyny do obróbki wielkogabarytowych elementów – zapowiada prezes spółki Piotr Lejman – hala jest już zaprojektowana, około roku fabryka powinna już działać.

Firmy skupione na terenach stoczni zatrudniają około dwa tysiące osób.


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze