Oto dorsz

18 lipca 2011r. | Drukuj

Latem obowiązuje okres ochronny dla bałtyckich dorszy. Ryby, które jemy w smażalniach, barach i restauracjach są więc mrożone. Ale miło jest popatrzeć na żywego dorsza w Bałtyku :-)

fot. atlanterhavsparken.no

W Polsce mianem dorsza określa się zwykle trzy podgatunki dorsza atlantyckiego, z których najbardziej znanym jest dorsz bałtycki  nazywany przez Kaszubów pomuchlem. Jako łatwo dostępna i pożywna ryba łowna dorsz miał duże znaczenie w rozwoju cywilizacji wybrzeży północnego Atlantyku, będąc „chlebem powszednim” wielu społeczeństw. Dla przemysłu rybnego wielu krajów ciągle jest jedną z najważniejszych poławianych ryb. Jednocześnie dorsz stał się symbolem niezrównoważonego rybołówstwa. Zdaniem naukowców ze względu na przełowienie, szczególnie populacji w zachodnim Atlantyku oraz w Morzu Północnym  i Bałtyku, ten jeszcze niedawno powszechny gatunek jest narażony na wyginięcie. Dlatego od kilku lat latem obowiązuje u nas okres ochronny dla dorszy. Polscy rybacy przekonują jednak, że dorsze bałtyckie mają się dobrze, a ich populacja nie jest zagrożona. Zimowe połowy są bardzo obfite. Największy okaz złowiony w Bałtyku mierzył 130 cm.

 


Opublikowano w: Zdjęcie tygodnia
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz