Tajemniczy wrak – czy kryje skarby króla?

13 lipca 2011r. | Drukuj

Wrak statku z XV wieku znaleźli szwedzcy płetwonurkowie na dnie Bałtyku u wybrzeży Gotlandii. Unikatowy okręt spoczywa na głębokości 50 m. Archeolodzy spekulują, czy nie należał on do króla Eryka I, który pochodził z Darłowa.

Wrak odkryto podczas wspólnej ekspedycji  kilku muzeów morskich. Statek spoczywa na głębokości 50 m w pobliżu wyspy Gotlandia. – Znaleźliśmy okręt  o długości około 25 metrów, który mógł należeć do floty  Eryka I Pomorskiego – mówi  Richard Lundgren, szef ekipy badaczy.  – W maju 1449 roku, wracając z Gotlandii do Darłowa, dwa z floty siedmiu jego statków przewożących skarby zatonęły w czasie sztormu. Być może to jeden z nich – zastanawiają się archeolodzy,  którzy wkrótce szczegółowo zbadają wrak. Od stuleci krążą legendy o zaginionym skarbie króla Eryka.

fot. aftonbladet.se: Podwodne zdjęcie odnalezionego wraku

Legendarny władca Eryk Pomorski pochodził ze Słupska lub Darłowa i należał do dynastii Gryfitów. Był synem  księcia Warcisława VII i Marii Meklemburskiej. Urodził się w 1382 najprawdopodobniej w zamku swego dziadka Bogusława V. Jego wujkiem był słynny Kaźko Słupski, który omal nie został królem Rzeczpospolitej.  W wieku 7 lat, na mocy porozumienia rodziny, Eryka  usynowiła  jego ciotka, królowa Danii i Norwegii Małgorzata, która zabrała go do Skandynawii. W roku 1397, w wieku 15 lat  został koronowany w Kalmarze na władcę trzech królestw: Danii, Szwecji i Norwegii. Do niego należały także ziemie Finlandii, Islandii, Wysp Owczych i Grenlandia. Eryk był nie tylko rosłym mężczyzną – mierzył 190 cm, ale i wielkim władcą. Przeniósł stolicę  Danii z Roskilde do Kopenhagi, nadał prawa miejskie wielu miastom, m.in. dla Landskronie, Viborgowi, Malmö i Helsing. Był budowniczym licznych zamków i kościołów, ale przede wszystkim wprowadził  cła  w Sundzie, dzięki czemu Kopenhaga bardzo się  wzbogaciła. Od tej opłaty powstała nazwa duńskich groszy – oere, a także nazwa cieśniny Oeresund.  Ostatnie 10 lat swego życia król Eryk spędził w darłowskim zamku, który znacznie rozbudował.  Trafił tam pozbawiony skandynawskiej korony, po kilkuletniej banicji na Gotlandii. Eryk zmarł w 1459 w wieku 71 lat i został pochowany w kościele Mariackim w Darłowie, które stało się drugim po Krakowie miastem królewskim w Polsce.

fot. wikipedia


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze