Tajemniczy wrak – czy kryje skarby króla?

13 lipca 2011r. | Drukuj

Wrak statku z XV wieku znaleźli szwedzcy płetwonurkowie na dnie Bałtyku u wybrzeży Gotlandii. Unikatowy okręt spoczywa na głębokości 50 m. Archeolodzy spekulują, czy nie należał on do króla Eryka I, który pochodził z Darłowa.

Wrak odkryto podczas wspólnej ekspedycji  kilku muzeów morskich. Statek spoczywa na głębokości 50 m w pobliżu wyspy Gotlandia. – Znaleźliśmy okręt  o długości około 25 metrów, który mógł należeć do floty  Eryka I Pomorskiego – mówi  Richard Lundgren, szef ekipy badaczy.  – W maju 1449 roku, wracając z Gotlandii do Darłowa, dwa z floty siedmiu jego statków przewożących skarby zatonęły w czasie sztormu. Być może to jeden z nich – zastanawiają się archeolodzy,  którzy wkrótce szczegółowo zbadają wrak. Od stuleci krążą legendy o zaginionym skarbie króla Eryka.

fot. aftonbladet.se: Podwodne zdjęcie odnalezionego wraku

Legendarny władca Eryk Pomorski pochodził ze Słupska lub Darłowa i należał do dynastii Gryfitów. Był synem  księcia Warcisława VII i Marii Meklemburskiej. Urodził się w 1382 najprawdopodobniej w zamku swego dziadka Bogusława V. Jego wujkiem był słynny Kaźko Słupski, który omal nie został królem Rzeczpospolitej.  W wieku 7 lat, na mocy porozumienia rodziny, Eryka  usynowiła  jego ciotka, królowa Danii i Norwegii Małgorzata, która zabrała go do Skandynawii. W roku 1397, w wieku 15 lat  został koronowany w Kalmarze na władcę trzech królestw: Danii, Szwecji i Norwegii. Do niego należały także ziemie Finlandii, Islandii, Wysp Owczych i Grenlandia. Eryk był nie tylko rosłym mężczyzną – mierzył 190 cm, ale i wielkim władcą. Przeniósł stolicę  Danii z Roskilde do Kopenhagi, nadał prawa miejskie wielu miastom, m.in. dla Landskronie, Viborgowi, Malmö i Helsing. Był budowniczym licznych zamków i kościołów, ale przede wszystkim wprowadził  cła  w Sundzie, dzięki czemu Kopenhaga bardzo się  wzbogaciła. Od tej opłaty powstała nazwa duńskich groszy – oere, a także nazwa cieśniny Oeresund.  Ostatnie 10 lat swego życia król Eryk spędził w darłowskim zamku, który znacznie rozbudował.  Trafił tam pozbawiony skandynawskiej korony, po kilkuletniej banicji na Gotlandii. Eryk zmarł w 1459 w wieku 71 lat i został pochowany w kościele Mariackim w Darłowie, które stało się drugim po Krakowie miastem królewskim w Polsce.

fot. wikipedia


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze